Dřepící Slované v teplácích Adidas. Všude kam se podíváš

Internetová móda

Dřepící Slované v teplácích Adidas. Všude kam se podívášUVNITŘ VIDEA
Jedna z nejznámějších fotografií kolující po internetu zobrazující dřepící Slovany Foto: Repro: Facebook/Squatting Slavs In Tracksuits
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Fenomén na bobku dřepících Slovanů se lavinově šíří nejen po evropském a asijském internetu. Jako částečně parodický symbol zejména východních Slovanů se tisíce lidí na sociálních sítích nechává zvěčnit dřepící většinou tradičně v teplákové soupravě Adidas, případně s lahví vybraného alkoholu v ruce. Tento stále populárnější mem má nicméně kořeny ve slovanské kultuře, kdy si příslušníci slovanských národů na tento podřep jednoduše zvykli.

Kultura slovanských gopniků, neboli pouličních chuligánů, sahá až do počátků 20. století. Gopnici, kteří jsou takto nazýváni lidmi z vyšších společenských vrstev, byli obecně různí vyvrhelové, tuláci či sirotci, kteří se ve skupinkách scházeli na různých místech města či vesnice. Společně většinou s vodkou nebo jiným tradičním nápojem rozebírali nejrůznější záležitosti včetně jejich kriminální aktivity, kouřili a tancovali do rytmických písní.

Pokud skupina gopniků zrovna diskutovala více či méně v poklidu, mohli je kolemjdoucí vidět právě v podřepu. Současnou podobu takto dřepících Slovanů pomohlo na konci 20. století dotvořit svrhnutí komunismu a vstup západních značek na východní trhy. Gopnici si tak přisvojili tradiční teplákové soupravy nejčastěji firmy Adidas a různých padělků známého výrobce. Výjimkou nejsou ani krátké kožené bundy s límcem nahoru. Na hlavě začali nosit čepice s kšilty případně starší bekovky, které si zásadně nesundavají ani uvnitř, na nohou obouvali buď špičaté lakýrky nebo tenisky.

Na internetu se od jeho počátků šíří fotografie takto vyobrazených „původních gopniků“, nejčastěji východních Slovanů z nejnižších pater společnosti s vymlácenými zuby a obecně zanedbaným zevnějškem. Většinou Rusové nebo Ukrajinci na nich nijak zvlášť nepózují, zachovávají ale téměř vždy identický postoj s koleny od sebe, celými podrážkami na zemi a vysmátým výrazem umocněným zapálenou cigaretou, pivem nebo obojím.

V poslední době začali tento fenomén kopírovat uživatelé na sociálních sítích, asi nejpočetnější je skupina na Facebooku Squatting Slavs In Tracksuits (Dřepící Slované v teplákovkách) s téměř 300 tisíci lajky. Stále častěji se k těmto „kořenům“ vrací nejen obyvatelé slovanských zemí, ale i lidé z USA a dalších západních států (západní špióni, jak jsou často nazýváni – projevují se například zvednutými patami při provedení dřepu).

Základ je usednout si do stejného nyní již legendárního podřepu pokud možno s výše zmíněnými rekvizitami a nechat se zvěčnit. Podobně jako u dalších internetových memů platí, čím bizarnější místo nebo provedení, tím lepší – musí však vycházet z originálů.

Původně prý podřep může symbolizovat nařizované podřízení lidí za carského Ruska, kdy se například při zadržení větší skupiny lidí četníky, museli podezřelí pohybovat právě v podřepu. Později se v postsocialistických zemích zaběhl trend trávení volného času na veřejných prostranstvích, jako jsou parky, náměstí či nádraží. Jelikož na podobných místech často chyběly lavičky nebo jiné možnosti pro sezení, Slované si k sobě přisedli na svá chodidla a nic jim nebránilo ve vzájemné konverzaci či oslavě. Řada z pravověrných vyznavačů sedu v podřepu pak uvádí jeden z podle nich hlavních důvodů – tato pozice těla jim je ve skutečnosti příjemná.

Oblíbenost teplákovek Adidas pak vysvětluje jeden z populárních Youtuberů věnujících se slovanské kultuře Boris. „Počátek oblékání teplákových souprav Adidas pochází až z roku 1980, kdy Moskva hostila olympijské hry. Tenkrát se Adidas postarala o teplákovky pro celý sovětský tým. Museli mít sice dva pruhy místo tří kvůli striktním pravidlům SSSR, nebudou tam mít přeci žádný cirkus, ale od té doby musel prostě každý v Rusku podobný oděv vlastnit,“ říká na červencovém videu Boris.

Čtěte také: Kult kolem zastřelené gorily tvrdě zasáhl zoo. Stáhla se ze sítí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články