Přežijí malé obce? Kvůli politice vlády v nich končí základní služby

Zavírá se nejméně 1374 podniků

Přežijí malé obce? Kvůli politice vlády v nich končí základní službyPRŮZKUM 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Až v 970 obcích hrozí uzavření hospod, obchodů a dalších služeb, kterých se elektronická evidence tržeb taky začne brzy týkat. Ohrožené jsou podle průzkumu Sdružení místních samospráv, které sesbíralo data od 1724 starostů, zejména nejmenší obce do 500 obyvatel. Může se tak stát, že některé obce nebudou schopny poskytovat základní služby obyvatelům a přestanou tak plnit svou podstatnou funkci.

Podle nového průzkumu Sdružení místních samospráv, který má server Echo24 k dispozici, hrozí uzavření provozoven v 970 obcích a městech. Uzavřeno nebo před zavřením je tak 1374 podniků, což jsou zhruba jedna až dvě provozovny na obec. Velké množství z nich se přitom nachází v těch nejmenších obcích.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Alarmující navíc je, že se zhruba ze dvou třetin jedná o obce do 500 obyvatel. Tedy ty nejmenší, kde se navíc již nyní občané potýkají se ztíženou dostupností základních služeb,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák na stránkách sdružení.

V průzkumu odpovídala však jen zhruba čtvrtina z 6258 starostů, reálně uzavřených či ohrožených podniků tak bude zřejmě mnohem více. Většina starostů reprezentovala zejména malé obce do 2000 obyvatel, menšina respondentů byla z obcí do 20 000 obyvatel. Velká města, kde dochází k velkému uzavírání podniků, v průzkumu zahrnuta nejsou.

Nejvíce provozen zavřelo, nebo jsou tím ohrožené, ve Středočeském kraji (tam se však také nachází několikanásobně více podniků než v jiných krajích), následuje Jihočeský a Jihomoravský kraj. Žádné změny ve svých obcích naopak neočekává 754 starostů. Data pocházejí z období od 24. listopadu 2016 do 15. ledna 2017. Sdružení pokračuje ve sbírání dalších dat a vytvořilo i mapu ohrožených provozen.

Sdružení místních samospráv apeluje na vládu, aby ulehčila situaci malým živnostníkům a pomohla tak podnikání v regionech. „V oblasti EET je třeba z této povinnosti vyjmout zejména spolky, které nárazově pořádají kulturní a společenské akce. U živnostníků by z EET měli být vyňati všichni, kteří nedosáhnou ročního obratu půl milionu korun. Regenerace lokální ekonomiky venkova si však žádá řadu dalších kroků,“ tvrdí členové Sdružení místních samospráv. Své připomínky adresují především na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a ministra financí Andreje Babiše.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články