Naučená bezmocnost a síla vzdoru mění svět, který známe

Témata: ,

Naučená bezmocnost je stav, kdy nevěříte, že situace může dopadnout dobře, podléháte apatii a vzdáváte se dalších akcí. Typický experiment probíhá tak, že pokusní psi leží na horké zahřívané podlaze. Postupně se naučí bezmocně ležet a čekat, až experiment skončí a podlaha opět vychladne. Nicméně v pokročilejších verzích experimentu je možné přejít do rohu, kde je podlaha chladnější, anebo zdroj tepla či nepříjemného hluku vypnout. O to se pokouší necelá třetina pokusných zvířat či lidí. Od zbytku skupiny je odlišuje optimismus a postoj „nevzdám to“.

Pocit bezmocnosti úzce souvisí s chudobou a to zejména s městskou chudobou. Neustále rostoucí proud knih o chudobě v amerických a evropských městech ukazuje – ale opět jen poměrně malé skupině informovaných –, o jak obrovský problém se jedná i v západní civilizaci. Je to další typické téma, které většina hlavních médií ignoruje. Novináři bydlí jinde a raději se dívají směrem k bohatým a celebritním skupinám, protože k nim chtějí patřit. Chudoba souvisí s pocitem ztráty smyslu, ale projevuje se například i sebenenávistí, protože ve společnosti výkonu má člověk pocit, že zklamal a k ničemu se nehodí. Zapomněl jsem autora citátu, ale ne znění – „Svět chudých a svět bohatých jsou dva odlišné světy“.

Druhou stranou sociální bezmocnosti a apatie je vzdor. Když politický komentátor Fareed Zakaria hodnotil volební vítězství Donalda Trumpa, říkal, že Amerika zapomněla na venkov a své chudé, protože se vždy soustřeďovala na úspěch. Tichá bezmoc opomíjených tak čas od času přeroste do nějakého druhu ohnivého vzdoru. Do ulic nakonec vyjde jen málo lidí z těch, kteří revoltovali – a jak se zdá – budou nadále revoltovat ve volební síni. Každé další volby mohou přinést překvapení a příští německé volby mohou změnit celou Evropu, podobně jako americké volby roku 2016 otřásají Amerikou.

Situace chudoby a bezmocnosti tak má na jedné straně složku občas vybuchujícího chaosu a násilí, ale na druhé straně je i ve skupině „bezmocných“ dostatečně velké množství aktérů, kteří budou hledat nová řešení situace.

Z nového čísla Největší bestie je stát. Anarchokapitalisté horují pro svobodu bez hranic

Echo týdne: USS Carl Vinson u korejských břehů ● Téma: Všechnu moc Erdoganovi ● Komentář: Problém liberálů? Dezorientace ● Rozhovor s Danielem Prokopem: Kvůli rozpadu ideologií hrají roli osobnosti ● Událost: Když Jihlava soudí youtubera ● Salon: Zásahy do soukromí nás před zločinci neochrání ● Média: Levicoví byznysmeni a pravicoví baviči ● Historie: A kde je naše Jedwabne? ● Rozhovor s Biancou Bellovou: Kreativní sako od bulharské královny ● Umění a kritika: Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena ● Recenze: Světelné tvary a jiné bytosti ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Lvice v kleci ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Miloš Zemans vs. Jiří Drahoš ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Technologická ghetta teroristů Politici a soudy tlačí, aby firmy jako Facebook a Apple otevřely soukromí jejich klientů
Jurij Gagarin: usměvavý sovětský kovboj Komunistický hrdina, který měl přece jenom něco do sebe, je vzpomínkou na časy, kdy lidstvo vzhlíželo ke hvězdám

Přejít na diskusi