1

Naučená bezmocnost a síla vzdoru mění svět, který známe

Naučená bezmocnost je stav, kdy nevěříte, že situace může dopadnout dobře, podléháte apatii a vzdáváte se dalších akcí. Typický experiment probíhá tak, že pokusní psi leží na horké zahřívané podlaze. Postupně se naučí bezmocně ležet a čekat, až experiment skončí a podlaha opět vychladne. Nicméně v pokročilejších verzích experimentu je možné přejít do rohu, kde je podlaha chladnější, anebo zdroj tepla či nepříjemného hluku vypnout. O to se pokouší necelá třetina pokusných zvířat či lidí. Od zbytku skupiny je odlišuje optimismus a postoj „nevzdám to“.

Pocit bezmocnosti úzce souvisí s chudobou a to zejména s městskou chudobou. Neustále rostoucí proud knih o chudobě v amerických a evropských městech ukazuje – ale opět jen poměrně malé skupině informovaných –, o jak obrovský problém se jedná i v západní civilizaci. Je to další typické téma, které většina hlavních médií ignoruje. Novináři bydlí jinde a raději se dívají směrem k bohatým a celebritním skupinám, protože k nim chtějí patřit. Chudoba souvisí s pocitem ztráty smyslu, ale projevuje se například i sebenenávistí, protože ve společnosti výkonu má člověk pocit, že zklamal a k ničemu se nehodí. Zapomněl jsem autora citátu, ale ne znění – „Svět chudých a svět bohatých jsou dva odlišné světy“.

Druhou stranou sociální bezmocnosti a apatie je vzdor. Když politický komentátor Fareed Zakaria hodnotil volební vítězství Donalda Trumpa, říkal, že Amerika zapomněla na venkov a své chudé, protože se vždy soustřeďovala na úspěch. Tichá bezmoc opomíjených tak čas od času přeroste do nějakého druhu ohnivého vzdoru. Do ulic nakonec vyjde jen málo lidí z těch, kteří revoltovali – a jak se zdá – budou nadále revoltovat ve volební síni. Každé další volby mohou přinést překvapení a příští německé volby mohou změnit celou Evropu, podobně jako americké volby roku 2016 otřásají Amerikou.

Situace chudoby a bezmocnosti tak má na jedné straně složku občas vybuchujícího chaosu a násilí, ale na druhé straně je i ve skupině „bezmocných“ dostatečně velké množství aktérů, kteří budou hledat nová řešení situace.

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích

Hesla: ,

/
Autor je geolog a esejista

Pracuje v Geologickém ústavu AV ČR, zabývá se vývojem krajiny, klimatem, životním prostředím a proměnami světa. Učí či učil na českých i zahraničních univerzitách. Publikoval desítky studií, ale i knihy pro širší veřejnost (Krajiny vnitřní a vnější, Dýchat s ptáky, Kameny domova  a další). Spolupracoval na asi stovce dokumentárních filmů i řadě uměleckých výstav. Je ženatý, má dvě dcery, žije a pracuje v Praze a na cestách.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.