Drahé intervence dělají z České republiky levnou montovnu

Drahé intervence dělají z České republiky levnou montovnu 1
Politická aréna
Vojtěch Munzar
Sdílet:

Více než 900 mld. Kč stály dosud intervence ČNB proti vlastní měně a dnes se zatím neví, zda skutečně intervence v tomto roce skončí.

Pomiňme, že od začátku tato intervence budí veliké rozpaky, protože jestli skutečně pomáhá exportérům, pak zejména těm, kteří mají nízké vstupy z importu. Tedy jinými slovy pomáhá takovému odvětví, které vyváží, ale nemusí skoro nic dovážet. Zlevňuje-li se intervencemi vývoz, zdražuje se dovoz. Odvětvím s opravdu nízkou potřebou importu může být například lesnictví či zemědělství. Ale to je na hlubší ekonomickou analýzu.

Intervence nám však sdělují ještě něco dalšího, jsou totiž střípkem do mozaiky filozofie, že musíme v rámci Evropy konkurovat pouze nižšími cenami a levnou pracovní silou. Zkrátka filozofie být levnou montovnou Evropy. Tato filozofie však již není lákadlem pro veliké zahraniční investice. Proto se dnes lákají drahými investičními pobídkami. Například investici společnosti Bosch jsme všichni podpořili ve výši 444 milionů korun. Celý koncept této investice opět zapadá do filozofie montoven. Většina z vzniklých pracovních míst budou spíše dělnické pozice a otázkou zůstává, jak budou finančně ohodnoceny.

Oslabování naší měny vede také k tomu, že na domácí exportéry není vyvíjen dostatečný tlak, aby konkurovali nejen cenou, ale i kvalitou a efektivitou. Slabší koruna prodražuje nákup vyspělých technologií, které většinou dovážíme. Uměle tím brzdíme technologický rozvoj našeho hospodářství. Zároveň stát vytváří složitý dotační systém, kterým nákup vybraných technologií podporuje.

Filozofie montovny Evropy je dlouhodobě systémově neudržitelná, její naplnění nutí udržovat platy dole a důsledkem je nižší životní úroveň než v západních státech Evropy. Většina z nás chce přeci něco jiného a to srovnání životní úrovně. Česká republika má na to dostatečný potenciál, má mnoho schopných lidí, kteří obstojí v konkurenci svými nápady a svým umem. Nemusíme nutně konkurovat pouze tím, že máme levnější pracovní sílu. Místo nových montoven by se měly uplatňovat nové nápady, nové start-upy, nové podnikání.

Lidem by se neměly klást překážky ve vlastní iniciativě, podnikání by mělo být jednodušší, být méně zdaněno a méně zatíženo byrokracií. Brzy by se nám mohlo stát, že naši kvalifikovaní lidé budou ve většině vyhledávat své uplatnění v zahraničí, což již mnozí dělají. Potřebují podmínky tady a u nás. To by měla být naše budoucnost. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články