Karneval v Riu ve stínu zika viru. Lidé se mají chránit repelentem

Strach z nové nemoci

Karneval v Riu ve stínu zika viru. Lidé se mají chránit repelentemNOVÉ 3
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

V brazilském Rio de Janeiru v pátek odstartoval nejslavnější karneval světa. Všeobecné veselí, které se se svátkem samby tradičně pojí, letos však narušuje hrozba nakažení virem zika. V zemi jsou jím infikováni tisíce lidí, nebezpečí pak vir představuje hlavně pro těhotné ženy kvůli spojení s možným zakrněním mozku u dětských plodů. Místní úřady se proto před zahájením festivalu tance, na který se pravidelně sjíždí statisíce lidí, snažily město od komárů-přenašečů vyčistit insekticidy. Odborníci i tak radí, ať si návštěvníci přibalí repelent a zahalující oblečení. Za půl roku přitom brazilskou metropoli čeká další velká akce – olympijské hry.

„V centrální oblasti města, kde se budou návštěvníci převážně pohybovat, se komáři příliš vyskytovat nemusí. Přes léto se v Praze také moc s komáry nesetkáte. I tak by se ale lidé měli nastříkat repelenty. Pokud opravdu ke štípnutí infikovaným komárem dojde, je potřeba, aby se člověk chránil před dalším kousnutím jiným komárem. Tedy, aby sám neinfikoval nenakaženého komára, který by pak mohl virus šířit dále,“ uvedl deníku ECHO24.cz vedoucí oddělení virové a buněčné genetiky Akademie věd Jiří Hejnar.

Dosud odborníci potvrdili, že se virus zika přenáší kousnutím infikovaného komára egyptského (Aedes aegypti) či tygrovaného (Aedes albopictus), kteří se vyskytují v tropických a subtropických oblastech a jsou schopni rovněž přenášet horečku dengue a chikungunya. Podle Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, hlavního tuzemského centra pro diagnostiku viru zika, stačí ke vzniku infekce i jedno bodnutí.

V Jižní a Střední Americe jsou jím nakaženi tisíce lidí. Výskyt onemocnění hlásí také Spojené státy a Kanada, virus se v posledních několika týdnech dostal i do Evropy – případy infekce se objevily v Německu, Skandinávii, ale i ve Španělsku, ve kterém nemoc lékaři zjistili u první těhotné ženy poté, co se vrátila z cesty do Kolumbie. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí vyhlásila celosvětový stav nouze. Předpokládá, že by se virem mohly nakazit až čtyři miliony lidí.

Virus se může šířit krví i spermatem

V týdnu se objevily informace, že k šíření viru může dojít také skrze prostatické tekutiny při pohlavním styku či krevní transfuze. Spojené státy proto zakázaly dárcovství krve pro lidi, kteří byli virem zika nakaženi. Podobné nařízení pro zdravotnická zařízení vydala v týdnu i Brazílie – infikovaným lidem se nesmí odebírat krev dříve než po 30 dnech. Podle odborníků to ale neznamená, že by se tak vir šířil i třeba pouhou oděrkou.

„Není zatím přesně známo, za jakých okolností se lze nakazit při pohlavním styku, ani jak dlouho toto riziko trvá. Zatím je známo jen několik málo případů podezřelých z tohoto způsobu přenosu nákazy. Proto americké úřady pro jistotu doporučují těhotným, jejichž partner pobýval v rizikových oblastech, chráněný pohlavní styk,“ uvedla deníku ECHO24.cz viroložka z ostravského zdravotnického ústavu Hana Zelená.

Hrozba pro těhotné ženy není jasně prokázána

Zatím podle vědců z ostravského ústavu nebylo zaznamenáno, že by se virus přenášel během kojení, situace se prý ale neustále vyvíjí, tudíž je potřeba brát aktuální informace s rezervou. Rovněž nebylo jednoznačně potvrzeno, že by se virus přenášel během těhotenství na plod, jedná se zatím pouze o podezření.

„Na základě zvýšeného výskytu mikrocefalie u novorozenců v Brazílii se však prodělání infekce zika u žen v průběhu těhotenství dává do souvislosti s výskytem vrozených vývojových vad mozku, které se projeví mikrocefalií (ve srovnání s ostatními dětmi stejného pohlaví a věku je hlava dítěte menší),“ uvedl ostravský zdravotnický ústav s tím, že pokud žena otěhotní až po prodělaném onemocnění, nemělo by to mít podle současných poznatků na dítě žádný vliv.

„Vzhledem k tomu, že jen v Brazílii se rodí ročně okolo čtyř miliónů dětí, a počet případů mikrocefalie je okolo čtyř tisíc, z nichž značná část vznikla z jiné příčiny, dá se předpokládat, že postižení nevznikne u všech dětí, jejichž matka v těhotenství prodělala infekci virem zika,“ popsal ostravský ústav.

Onemocní zhruba pětina nakažených

Virus zika není nové onemocnění, podle ostravského zdravotního ústavu se již dříve vyskytovaly případy nákazy v tropické Africe, jihovýchodní Asii a na tichomořských ostrovech. Loni na podzim se nákaza objevila také v Brazílii, odkud se postupně začala šířit i do dalších oblastí – dnes se virus vyskytuje v téměř třech desítkách zemí, převážně se jedná o státy Jižní a Střední Ameriky.

„K rychlému rozšíření v Jižní Americe došlo nejspíše proto, že do této doby se tam virus zika vůbec nevyskytoval. Tamější populace je proto vůči tomuto viru vysoce vnímavá,“ komentovala dále viroložka Zelená z ostravského ústavu.

Nákaza virem se projeví zhruba u pětiny nakažených. Příznaky onemocnění jsou mírné – jde o zvýšenou teplotu, vyrážku, bolesti hlavy a kloubů. Lidé si podle odborníků nemusí často to, že jsou virem nakažení, ani uvědomit. Vir, jehož inkubační doba trvá až týden, zůstane v krvi člověka údajně několik dní, pak bez trvalých následků odezní, nakažený jedinec si však alespoň vytvoří protilátky.

V malém počtu případů je infekce virem zika podle viroložky Zelené dávána do možné souvislosti se vzácnou nemocí Guillain-Barré. Jde o zánětlivé onemocnění periferních nervů, které se projevuje obrnami. Kromě ziky je však dáváno do spojitosti i s jinými virovými infekcemi.

Potenciální přenašeči jsou i v Evropě, Česku se ale vyhýbají

Nejlepší způsob, jak se proti infekci virem zika chránit, je do zasažených oblastí nejezdit, což těhotným ženám doporučuje i české ministerstvo zahraničí. Vakcína na léčbu viru nebyla dosud vyvinuta, podle vědců to ale není otázka měsíců, ale spíše několika let. Odborníci tak alespoň radí při infekci dostatečně odpočívat, pít, užívat léky na horečku a bolesti (nikoli však ibuprofen a naproxen).

Na hrozbu masivního rozšíření viru se má podle WHO s příchodem jara a léta připravit i Evropa, kdy komáři začnou být aktivní. Potenciální přenašeč viru komár tropický se vyskytuje v současnosti na portugalském ostrově Madeira, jihovýchodě Ruska, Gruzii a v Nizozemsku. V první polovině dvacátého století se přitom podle Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) objevoval ve všech středomořských státech, byl však zřejmě vymýcen nebo prostě vymizel.

Běžný je dnes pro tyto státy výskyt spíše komára tygrovaného, který je v daných zemích rozšířen natolik, že jeho vymýcení už podle SZÚ není možné. Před devíti lety daný druh komára nakazil například v italské Ravenně tři stovky lidí virovou horečkou chikungunya. Komár se prý objevil v minulosti i poblíž Mikulova a Košic, nenašel tu však vhodné podmínky pro život.

Čtěte také: Hrozba pro Španělsko i turisty: Zika tu může nakazit statisíce lidí

WHO: Evropa by se měla začít připravovat na ziku

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články