Putinova tajná armáda v Německu čeká na rozkazy, tvrdí spisovatel

Metody KGB pokračují

Putinova tajná armáda v Německu čeká na rozkazy, tvrdí spisovatelNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin má k dispozici až tři stovky profesionálně vycvičených sabotérů, kteří jsou připraveni vést záškodnické operace na území Německa. Ve své nové knize nazvané „Putinova skrytá válka“ to tvrdí německý autor Boris Reitschuster. Zároveň ale zdůrazňuje, že Putin nedělá nic jiného – pouze navazuje na ověřené praktiky KGB.

„Putinovi záškodníci“ se podle spisovatele Reitschustera rekrutují především z příznivců bojového umění Systema, které je typické pro příslušníky ruských zvláštních jednotek. V rozhovoru pro stanici Deutsche Welle uvedl, že školy, jež toto bojové umění vyučují, na Západě rostou jako „houby po dešti“. Vybrané jedince, kteří tyto školy navštěvují, se pak prý pokoušejí naverbovat Rusové.

„Jsou posláni do Moskvy, kde podstoupí pokročilý trénink. (...) Naučí se boji zblízka, jak používat výbušniny a střelné zbraně a jak konat sabotáž. Pak se vrátí do Německa a čekají na rozkazy z Moskvy. Několik z nich pracuje pro policii a někteří působí v Bundeswehru,“ řekl v rozhovoru Reitschuster. Podle představitelů tajných služeb, s nimiž německý spisovatel hovořil, se na území spolkové republiky nachází „250 až 300“ takových sabotérů. Povětšinou se prý jedná o německé občany.

Reitschuster v Deutsche Welle zároveň upozornil, že drzost Rusů na území Německa nemá hranice. „Jednou, když regionální kancelář Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (německá kontrarozvědka – pozn. red.) zadržela dva tyto bojovníky, odpověděli: Jsme ruští důstojníci a žádáme, abyste s námi podle toho zacházeli.“

Stejně tak upozornil na to, že taktika Rusů není nijak nová: „To samé se dělo za časů NDR. Není to Putinův nápad, je to návaznost na metody KGB.“ Dodal, že v tomto ohledu se poměry přibližují těm za studené války.

Čtěte také: ‚Rusko se chová jako Sovětský svaz, zbývá jen uzavřít hranice‘

Jako obzvláště závažné potom Reitschuster vidí to, že německé tajné služby toto riziko údajně významným způsobem podceňují. „Německá zpravodajská služba mi příslušné dokumenty neukázala. Byla to jiná západoevropská služba, které se nelíbí skutečnost, že Němci tyto informace tak dlouho zanedbávali,“ uvedl v závěru rozhovoru.

Čtěte také: Ruská soudkyně, která se zabývala žalobou na Putina, náhle rezignovala

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články