Sněmovna uctí Bradyho. Premiér mu udělí medaili Karla Kramáře

Pocta Sněmovny

Sněmovna uctí Bradyho. Premiér mu udělí medaili Karla KramářeAKTUALIZOVÁNO
Poslanecká sněmovna PČR. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na počest Jiřího Bradyho se bude konat slavnostní zasedání Poslanecké sněmovny, oznámila bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) na úterní tiskové konferenci. Ke shromáždění vyzvala Němcová již před víkendem. V úterý, kdy bylo jasné, že Brady opravdu ocenění nedostane, ji odsouhlasil úřadující předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se mezitím rozhodl Bradymu udělit medaili Karla Kramáře.

Poslankyně Miroslava Němcová vyzvala své kolegy k uspořádání slavnostního shromáždění už v pátek večer, kdy vyšly najevo okolnosti kolem neudělení státního vyznamenání. Podle ní by Poslanecká sněmovna, která Bradyho v minulosti k vyznamenání několikrát navrhovala, měla osmaosmdesátiletého muže nějak uctít. „Napsala jsem výzvu proto, abychom zmírnili lidský dopad na pana Bradyho, v okamžiku, kdy s ním jeho vlast hraje nečestnou, neférovou a urážející hru,“ uvedla Němcová.

O návrhu na slavnostní zasedání pak mluvila s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem, vedení sněmovny pak návrh odsouhlasilo. Pozván má být Jiří Brady i jeho žena. Sněmovna mu chce poděkovat za jeho celoživotní snahy vzdělávat mladé o totalitních režimech. Shromáždění se bude konat ve čtvrtek dopoledne. Brady získá medaili a pamětní list.

Český premiér Sobotka se mezitím rozhodl ocenit Bradyho životní osud udělením medaile Karla Kramáře. Inspiroval ho k tomu návrh starosty Nového Města na Moravě, odkud Brady pochází. Skutečnost, že Brady neobdrží státní vyznamenání 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana, pokládá Sobotka za nešťastnou.

„Rozhodl jsem se proto panu Bradymu osobně poděkovat a udělit mu pamětní medaili Karla Kramáře jako ocenění jeho celoživotního úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Jsem přesvědčen o tom, že státní symboly, včetně státního svátku 28. října by měly společnost a lidi spojovat, stejně jako by nás měla spojovat hrdost na lidi, jako jen pan Jiří Brady,“ zdůvodnil předseda vlády své rozhodnutí.

Slavnostní ceremonie na Pražském hradě 28. října se neúčastní žádný z poslanců ODS. Oznámil to předseda strany Petr Fiala, podle kterého se tak každý poslanec rozhodl sám.

„Já sleduji, jak je spoustu politiků překvapeno, jak se Miloš Zeman, pan prezident, neuctivě chová k tomuto státnímu svátku a snižuje význam, úroveň a kvalitu těchto oslav. Mě to tedy nepřekvapuje. Miloš Zeman už to dělal v minulých letech,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Fiala se na Hrad také nechystá a nebyl tam ani v minulých letech. „Jako emeritní rektor Masarykovy univerzity jsem nemohl jít na akci, kam můj nástupce nesmí,“ vysvětlil.

Bradyho ocení i města

Pamětním listem ocení Jiřího Bradyho i Brno, oznámil primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který ocenění navrhl. Podle Hladíka by si Brady měl list zřejmě převzít v Brně, v úterý s manželkou odlétají zpět do Kanady. Pamětníka z koncentračních táborů se rozhodla ocenit také Univerzita Palackého v Olomouci a primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Jiří Brady, který přežil koncentrační tábory v Terezíně a Osvětimi, je strýc ministra kultury Hermana (KDU-ČSL), který se i přes prezidentův nesouhlas sešel minulý týden s dalajlamou. Podle Hermana mu Zeman vyhrožoval, že jeho strýc nedostane vyznamenání, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním. Herman oznámil, že na Pražský hrad nepřijde. Stejně se nedostaví i další lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo většina poslanců i senátorů.

Čtěte také: Na Hrad dorazí hlavně komunisti. Orgie bolševické nestoudnosti, míní opozice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články