Pamětní deska legionáře vadila podnikateli. Odlákala by mu klienty

Generál Vojcechovský nepohodlný i po smrti

Pamětní deska legionáře vadila podnikateli. Odlákala by mu klientyNOVÉ
Koncem října měla být pamětní deska odhalena na domě v Konviktské č. 5. Na slavnostní událost, která proběhla bez památníku, přijeli také příbuzní generála Vojcechovského včetně jeho vnučky. Foto: FOTO: ECHO24.cz/Barbora Pánková
3
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Podobně jako jiné projekty v Praze, musela i pamětní deska za generála Sergeje Vojcechovského ustoupit podnikatelským zájmům. Na domě v Konviktské ulici, ze kterého byl československý legionář odvlečen do gulagu na Sibiř, ji zatrhl majitel a italský podnikatel Francesco Pinelli. Náhradní umístění na sousedním domě se podle informací deník Echo24.cz zase nezamlouvá Národnímu památkovému ústavu. Poslední nadějí je magistrát, který má rozhodující slovo.

„Vojcechovský patří mezi nejvýznamnější československé generály,“ řekla pro Echo24.cz historička Gabriela Havlůjová, která s nápadem na pamětní desku přišla. Dnes již bývalá předsedkyně zrušené kladenské buňky České svazu bojovníků za svobodu chtěla pamětní desku odhalit při příležitosti úmrtí legionáře v dubnu, poté na výročí jeho narození v říjnu. Pamětní deska ale po víc jak roce stále neexistuje.

V září 2015 o nápadu začala jednat s majitelem domu, kterým je podnikatel Pinelli. „Pan Pinelli to nepovolil. Tvrdil, že by mu to odlákalo klienty,“ uvedla Havlůjová. Zamítnutí pamětní desky, která by se nacházela v Konviktské u vchodu do hotelu Residence Bologna, potvrdil serveru Echo24.cz také zástupci italského podnikatele.

Václav Kalousek ze společnosti Navarro Invest, která podle obchodního rejstříku v Konviktské 5 sídlí, rozhodnutí zdůvodnil tím, že památník majitel nechce s ohledem na nájemce. „Nabídli jsme místo v Betlémské ulici. Paní Havlůjová řekla, že je to pro ni nedůstojné, a už se neozvala,“ dodal Kalousek. Historička uvedla, že se jednalo o místo u vjezdu do garáží, které za důstojné nepovažuje.

Historička: Souhlasila škola i magistrát

Havlůjová proto začala usilovat o umístění pamětní desky na sousední budově, ve které se nachází Střední průmyslová škola strojnická. „Měli jsme souhlas vlastníka budovy - magistrátu. Měli jsme souhlas ředitele školy,“ uvedla. To potvrdil pro deník ředitel školy Miroslav Žilka.

Historička má ale podle svých slov signály z Národního památkového ústavu, že se její záměr patrně nepodaří ani tentokrát. „Zdůvodňují to, že je bez souvislosti s místem a že je vhodnější dát desku na předmětnou budovu,“ dodala. Národního památkový ústav serveru potvrdil pouze, že se záležitostí zabývá. „Věc je v řízení, spis není ještě vypraven, podáme informace až po vypravení spisu,“ řekla pro Echo24.cz mluvčí úřadu Andrea Holasová.

Nicméně o osudu pamětní desky za generála Vojcechovského rozhodne až Magistrát hlavního města Prahy, který podle dosavadní praxe žádá NPÚ o vypracování odborného posudku. S ním se „úřad může ztotožnit, částečně ztotožnit a neztotožnit. Někdy se neztotožní, ale musí k tomu být důvody,“ uvedla pro Echo24.cz Zdeňka Baštová z Odboru památkové péče pražského magistrátu.

Sergej Nikolajevič Vojcechovský byl československý legionář a generál ruského původu. Narodil se roku 1883 do šlechtické rodiny. Za účast v bojích první světové války byl jako carský důstojník mnohokrát vyznamenán. Posléze v Rusku bojoval v legiích proti bolševické Rudé armádě. V roce 1921 odešel do Československa, kde získal pozici armádního generála, a o rok později mu bylo uděleno československé státní občanství. V době mnichovské krize zastával názor, že armáda by se měla postavit proti kapitulaci, a byl pensionován. Působil v odbojové organizaci Obrana národa a během okupace českých zemí byl pod stálým dozorem gestapa. 12. května 1945 byl z Čech odvlečen komandem NKVD. Zemřel 7. dubna 1951 v sibiřském gulagu Ozerlag. V roce 1997 obdržel Sergej Vojcechovský in memoriam Řád Bílého lva I. stupně.

Čtěte také: Demolice byla nezákonná, historický dům však už neexistuje

Končí Baráčnická rychta? Povede ji italský hoteliér

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články