Za ubytování ilegála pět let vězení. Británie zostřuje zákon

OPATŘENÍ PROTI BĚŽENCŮM

Za ubytování ilegála pět let vězení. Británie zostřuje zákonNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje utečence. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Majitelům nemovitostí, kteří ve Velké Británii pronajímají byty a domy ilegálním imigrantům, bude zanedlouho hrozit až pětiletý trest odnětí svobody. Rozhodla o tom vláda, která v současné době upravuje imigrační zákony. Opatřením chce podle britského tisku ilegálním imigrantům ztížit život v Británii a zároveň omezit takzvaný byznys s uprchlíky.

„Jsme odhodláni došlápnout si na nepoctivé pronajímatele, kteří vydělávají na ilegální imigraci – vykořisťují zranitelné lidi a podkopávají náš imigrační systém,“ sdělil k novému opatření britský ministr pro místní rozvoj Greg Clark. Dodal, že v budoucnosti budou mít pronajímatelé povinnost ověřit si, jestli je dotyčný žadatel o pronájem řádně přihlášen k pobytu ve Velké Británii. Vláda si pak podle něj došlápne i na ty, kteří ubytovávají velké množství lidí ve špatných podmínkách. 

Nová opatření budou přijata v rámci zákona o imigraci, který se bude projednávat na podzim, a zatím se budou omezovat jen na území Anglie – ostatní části bývalého impéria by tak měly být vyjmuty. Pronajímatelé, kteří se novými předpisy nebudou řídit, budou nejprve zařazeni na černou listinu. Při opakovaném porušení zákona však bude hříšníkům hrozit až pětiletý trest odnětí svobody nebo peněžitá pokuta. Rovněž jim budou zkonfiskovány peníze, které vybrali za nájem od ilegálních imigrantů. 

V centrální Anglii už opatření fungují

Britští zastupitelé chtějí zákon zpřísnit na základě zkušeností z regionu West Midlands, který se nachází v centrální Anglii a který ke tvrdým opatřením přistoupil už v minulém roce. Pronajímatelé, kteří zde ubytují ilegální imigranty, se podle médií vystavují pokutě až 3000 liber za každého dospělého ilegála, kterého u sebe nechali přespat, byť by se jednalo jen o jednu noc.

Nová opatření zároveň zjednoduší práci pronajímatelům, kteří ubytovávají cizince s dočasným povolením k pobytu. Pokud někomu vyprší jeho povolení k pobytu v Británii, majitel nemovitosti bude mít v některých případech právo ho vykázat i bez soudního rozhodnutí. 

Není to však první opatření, které se Británie rozhodla přijmout v souvislosti s náporem ilegálních imigrantů. S tím, jak tisíce uprchlíků zhoršují situaci v severofrancouzském Calais, začínají i běžní Britové volat po účinnějších řešeních. Jejich nátlak naposled přiměl premiéra Camerona jednat s Francouzi o vytvoření bezpečné zóny na pobřeží Lamanšského průlivu, která by umožnila bezpečně odbavovat kamiony mířící na ostrovy a vyloučit z nich případné ilegální imigranty. 

Čtěte také: No pasarán! Británie postaví ploty proti imigrantům

Proti novým změnám v britské legislativě se vymezuje Národní asociace pronajímatelů, která varuje, že přísnější kontroly vženou ilegální imigranty do náručí pochybných nepoctivých obchodníků, protože ti poctiví budou ze strachu z postihu své nemovitosti pronajímat výhradně bílým Britům. Asociace argumentuje rovněž tím, že je věcí vlády, aby ochránila hranice, a ne povinností pronajímatelů, aby hlídali pohyb imigrantů. 

Čtěte také: Další uprchlíci v tunelu. Francie a Británie jsou zoufalé

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články