Svět se spojí proti teroristům, shodla se Rada bezpečnosti OSN

REZOLUCE OSN

Svět se spojí proti teroristům, shodla se Rada bezpečnosti OSN
ilustrační foto Foto: Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Budeme bojovat proti extrémistům, to je výsledek jednání Rady bezpečnosti OSN, která jednala až do nočních hodin a schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. Aktivně se do boje proti tzv. Islámskému státu zapojí i Británie. Britský premiér David Cameron během svého projevu prohlásil, že jeho země by se měla zapojit do leteckých úderů, které provádějí USA se spojenci.

Hlasování bylo jednomyslné, rezoluci tedy podpořilo i Rusko, které jinak má výhrady vůči americkému silovému postupu proti radikálům z hnutí Islámský stát. 

Dokument doporučuje členským státům OSN shromažďovat a analyzovat údaje o pohybu osob v rámci boje s mezinárodním terorismem, aniž by přitom docházelo k diskriminaci odporující normám mezinárodního práva. Zablokovat pohyb teroristů a teroristických skupin má například účinná pohraniční kontrola, dodržování bezpečnostních zásad při vydávání cestovních a osobních dokumentů nebo boj proti padělkům. 

Členské státy mají zajistit, aby jejich trestní kodexy obsahovaly tvrdé postihy „džihádistů a osob, které je verbují a financují“. Státy jsou povinny zabránit vstupu na své území nebo tranzitu zahraničním extremistům, pokud mají hodnověrné údaje o jejich úmyslech. 

Čtěte také: Lavrov se diví. Rusko je pro USA větší strašák než islamisté?

Státy, které nebudou doporučení Rady bezpečnosti respektovat, budou vystaveny sankcím. Dokument podle agentury AFP výslovně stanoví, že členské státy OSN jsou povinny zabránit svým občanům v účasti v extremistických organizacích, jakou je Islámský stát. 

Podle Obamy přijatá rezoluce může napomoci upevnění mezinárodní spolupráce v boji s extremismem. Prezident zároveň upozornil, že neoddělitelnou součástí této mezinárodní spolupráce musí být i respektování lidských práv. 

Jednání rady předsedal prezident USA Barack Obama a přítomna i byla řada dalších státníků včetně francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

Cameron chce vyrazit do boje

Podle Camerona by se Británie měla nyní posunout do „nové fáze akce“. „Proto na pátek svolávám britský parlament, aby zajistil souhlas k účasti Británie v mezinárodních leteckých úderech proti IS v Iráku,“ citovala z Cameronova projevu agentura Reuters. 

Spojené státy se svými spojenci podnikly celkem zatím na dvě stě leteckých útoků na pozice islamistů v Iráku. Podle tamního premiéra Hajdara Abádího radikálové z IS ovládají nejméně čtvrtinu iráckého území a jsou již na prahu Bagdádu. 

Čtěte také: Cameron: Chtějí nás zabíjet a mrzačit, musíme islamisty zničit

USA a spojenci začali tento týden poprvé bombardovat i pozice radikálů z IS v Sýrii. Cameron, který se ve středu na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN sešel k přímému rozhovoru s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, v projevu později prohlásil, že Írán by měl dostat příležitost ukázat, že může přispět k řešení v Sýrii. 

„Íránští vůdci mohou pomoci zvítězit nad hrozbou“ IS, sdělil podle agentury AFP britský ministerský předseda.

Na straně teroristů v Iráku a Sýrii na 12 000 cizinců z víc než 80 zemí světa. Tato čísla uvedl Obama během svého projevu. „Rezoluce a dobré úmysly nestačí. Je třeba, aby za našimi slovy v příštích letech následovaly konkrétní činy,“ zdůraznil americký prezident.

Čtěte také: Islamisté zavraždili Francouze, kterého unesli v Alžírsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit