Česko musí v EU zůstat, odmítl Sobotka hlasy pro odchod

'Rozhodnutí je na Česku'

Česko musí v EU zůstat, odmítl Sobotka hlasy pro odchodNOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítá, že by Česká republika měla vystoupit z Evropské unie. Jeho postoj k přijetí eura se kvůli brexitu, tedy odchodu Velké Británie z unie také nezměnil. Premiér zdůraznil, že Evropská unie musí posílit společnou obranu, bezpečnost a zahraniční politiku. Samotnou EU čekají podle něj změny, jestli bude chtít podporu vlastních občanů.

„Nepatřím k těm, kteří by navrhovali teď po brexitu, že máme změnit naši politiku k euru,“ řekl Sobotka. Rozhodnutí je podle něho na Česku a musí vycházet z hospodářské a rozpočtové situace. „Pokud jsou tak obrovské rozdíly v životní úrovni a v platech mezi námi a zeměmi eurozóny, tak si myslím, že musíme teprve pokročit z hlediska konvergence,“ uvedl ministerský předseda.

Sobotka také odmítl hlasy, podle nichž by mělo Česko po vzoru Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Česká republika je i kvůli hospodářským vztahům zemí, jejíž budoucnost je nutné vidět v unii, nikoli mimo ni, řekl Sobotka před poslanci. Soudí také, že základní dvouletá lhůta nemusí stačit pro vyjednávání podmínek pro odchod Britů z unie. Jednání s Brity nezačnou podle premiéra dřív než na podzim, když odstupující britský premiér David Cameron nechal oficiální oznámení o vystoupení na svém nástupci.

„Britské rozhodnutí neznamená konec Evropské unie. Zbylých 27 zemí jasně potvrdilo, že má zájem v této unikátní spolupráci pokračovat,“ řekl Sobotka. „Pro budoucí uspořádání vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií platí, že budeme hledat vyváženou dohodu, která nepoškodí naše ekonomické zájmy a která nepoškodí práva našich občanů,“ zdůraznil Sobotka. Podmínkou pro přístup Britů na evropský vnitřní trh musí podle něho být důsledné zachování čtyř základních svobod, tedy volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu.

„A musí jednoznačně do budoucna platit, že naši občané, kteří žijí a pracují ve Velké Británii, budou mít stejné podmínky jako Britové, kteří pracují tady u nás v České republice,“ pokračoval Sobotka. V nejbližších nejméně dvou letech se podle něho nemění nic. Oficiálně žije na ostrovech zhruba 40 tisíc českých občanů, podle některých odhadů jich tam může být až dvojnásobek.

Unie nemá autoritu

Sobotka při interpelacích odpovídal na dotaz Martina Novotného (ODS), zda důsledkem brexitu nemůže být paradoxně prohloubení evropské integrace. Premiér v této souvislosti zdůraznil právě obranu, bezpečnost a zahraniční politiku, a to v souvislosti s migrační krizí. „Jak se ukázalo na migrační krizi, tak když má Evropa zahájit nějakou vojenskou operaci, zasáhnout proti pašerákům lidí, posílit ochranu vnější hranice, tak vlastně na to nemá žádné reálné nástroje, teprve se to všechno pracně vytváří,“ uvedl Sobotka.

Unijní zahraniční politika podle něho nemá v okolních státech dostatečnou autoritu. Na otázky Bohuslava Chalupy (ANO), v nichž se postavil proti dalšímu prohlubování evropské integrace a odevzdávání pravomocí do „nekompetentních“ unijních struktur, Sobotka řekl, že neví o nikom, kdo by kohokoli do rychlejší integrace nutil.

„Strávil jsem dva dny na jednání Evropské rady a musím říci, že nikdo tam o ničem takovém nemluvil,“ řekl premiér. Unie se podle něho musí změnit nikoli kvůli brexitu, ale proto, aby měla dostatečnou podporu vlastních občanů. V souvislosti s britským referendem o vystoupení z unie má Sobotka obavy z ekonomických dopadů. Pro investory jde o záporné zprávy.

Čtěte také: Sobotka: ČR nebude tlačit na Británii, aby co nejrychleji vystoupila

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články