Seberte Alexandrovcům víza, žádají aktivisté Zaorálka

Zákaz vystoupení?

Seberte Alexandrovcům víza, žádají aktivisté ZaorálkaNOVÉ
Ruský sbor Alexandrovci Foto:

Foto: Loraine, licence: GFDL, source: Wikimedia Commons

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Občanští aktivisté se bouří proti plánovaným koncertům Alexandrovců v Česku. Armádní sbor má v České republice v květnu odehrát čtrnáct koncertů v deseti městech. V dopise adresovaném ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, žádají aktivisté odebrání víz všem členům sboru kvůli jejich spojení s ruskou armádou.

Občanští aktivisté a občanské spolky žádají ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby se zasadil o odebrání víz všem členům hudebního sboru. „Tento soubor je součástí ozbrojených sil Ruské federace a podléhá ministerstvu obrany. Není tak jen hudebním tělesem, ale i propagandistickou institucí, která oslavuje sovětskou a ruskou armádu, stejně tak jako zahraniční politiku a válku vedené jak Sovětským svaze, tak Ruskem,“ píše se v dopise o souboru, k jehož fanouškům patří i Miloš Zeman.

Autoři narážejí také na současnou válku na Ukrajině. Podle nich by oficiální postoj ministerstva, tedy odmítání anexe Krymu, měl při vystoupení Alexandrovců opačný význam. „Jak tedy můžete tolerovat soubor, který naopak anexi Krymu vítá? Turné Alexandrovců bylo již v minulosti zrušeno ve spojeneckém Polsku. Letos turné Alexandrovců neumožnilo spojenecké Estonsko,“ píší aktivisté v dopise.

Vážený pane ministře zahraničních věci České republiky,

žádáme Vás tímto uctivě, abyste se zasadil o odebrání víz hudebnímu souboru Alexandrovci z Ruska. Tento soubor je součástí ozbrojených sil Ruské federace a podléhá ministerstvu obrany. Není tak jen hudební tělesem, ale i propagandistickou institucí, která oslavuje sovětskou a ruskou armádu, stejně tak jako zahraniční politiku a války vedené jak Sovětským svazem, tak Ruskem.

Zvláště v této době je turné tohoto souboru v České republice nežádoucí. Alexandrovci nekriticky velebí sovětskou válečnou mašinérii, jež má na svědomí takové vojenské agrese, jako byla okupace Československa v roce 1968. Rovněž podporují současnou ruskou zahraniční politiku, která zahrnuje podporu zločinnému syrskému režimu. Jak dobře víte, v důsledku této ruské politiky i Česká republika, v souladu s postojem EU, uvalila sankce na Rusko – mimo jiné za okupaci Krymu, kterou Alexandrovci oslavují ve své písni „Slušní lidé“. Ruská politika je dále spojována s pácháním válečných zločinů, jako byl chemický útok v Idlíbu a jako je záměrné bombardovaní civilních cílů v Sýrii. Alexandrovci pak létají do Sýrie, aby zde povzbuzovali příslušníky ruské armády.

Vaše ministerstvo zahraničí letos u příležitosti třetího výročí okupace Krymu uvedlo: „Již tři roky spolu s ukrajinským lidem odmítáme ruskou anexi Krymu.“ Jak tedy můžeme tolerovat soubor, který naopak anexi Krymu vítá? Turné Alexandrovců bylo již v minulosti zrušeno ve spojeneckém Polsku. Letos turné Alexandrovců neumožnilo spojenecké Estonsko. Pokud naši spojenci v NATO viděli v Alexandrovcích něco víc než jen hudební těleso a odmítli jim vstup do země, považovali bychom za logické, pokud by české ministerstvo zahraničních věcí zaujalo obdobný postoj.

Česká vláda i tajné služby informují o tom, že berou hybridní válku i propagandu z Ruska vážně. Zřídili jsme Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Povolit turné Alexandrovců na našem území je v rozporu s těmito kroky, a proto vnímáme zvláště v současné situaci jako nevhodné, pokud Česká republika zaujme jiný postoj než její spojenci. Žádáme tedy o odebrání víz členům souboru Alexandrovci a zamezení jejich vstupu na území ČR za účelem vystoupení jako hudební soubor.

S úctou a pozdravem

Tento dopis podepsali zástupci spolků a jednotlivci sdružení v platformě Občanský budíček:

Za spolek East European Information Centre: Josef Bílek a Marta Štrachová
Za Spolek Podhradí: Michal Majzner, Jan Sigmund a Tadeáš Kalvoda
Za spolek Politika a Svědomí: Radovan Bláha a Eugenie Číhalová
Dále tito jednotlivci: Kateřina Honzíková, Jarek Jesenský, Barbora Jiskrová a Tomasz Peszynski

Pád letadla a propagace celebrit

Orchestr, založený v roce 1928, zasáhla koncem loňského roku letecká katastrofa. Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného Alexandrovova souboru, se zřítil 25. prosince časně ráno do Černého moře krátce po startu z letoviska Soči. Nikdo katastrofu nepřežil. Letadlo Tu-154 mělo na letišti Adler u Soči mezipřistání kvůli dotankování. Letělo z Moskvy za ruskými vojáky v Sýrii. Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru.

V minulosti mělo s Alexandrovci problém jak Polsko, tak Estonsko. „Nepovolím jejich příjezd do Estonska. Naše země nesouhlasí s anexí Krymu a účastí armády ve válce na Ukrajině. Na ruské vojáky v Estonsku nikdo nečeká,“ řekl ministr obrany Margus Tsahkna estonskému listu Ohtuleht.

S Alexandrovci dříve vystupovala Lucie Bílá, operní pěvkyně Eva Urbanová nebo Helena Vondráčková. „Je tam nejen pěvecká složka, ale i úžasné ruské tance, čili taneční soubor. Prostě je to obrovská nádherná show a jsem velmi ráda, že s nimi mohu vystupovat,“ uvedla dříve pro ruský zpravodajský servis Sputnik Helena Vondráčková.

V roce 2015 získal koncert v České republice záštitu prezidenta republiky Miloše Zemana. Podobný krok odmítl premiér Bohuslav Sobotka, z důvodu ruské intervence na území Ukrajiny. Mnozí politici poté Zemanův krok kritizovali.

Čtěte také:

Letoun s Alexandrovci prý spadl kvůli záhadnému chování pilota

Alexandrovci chystají první koncert po katastrofě. V Kremlu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články