Co nevíte o Alžbětě II., nejdéle vládnoucí panovnici

Překonává rekord praprababičky

Co nevíte o Alžbětě II., nejdéle vládnoucí panovniciFOTOGALERIE UVNITŘ 11
Svět
Echo24
Sdílet:

Právě dnes, v půl sedmé večer, překonala britská panovnice Alžběta II. rekord své praprababičky královny Viktorie a stává se nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Alžběta, která usedla na trůn v roce 1952, panuje v monarchii už více než 63 let a sedm měsíců. K příležitosti významného milníku v britské historii přinesla agentura AP několik zajímavostí, které se k životu příslušnice windsorské dynastie váží.

Alžběta se stala britskou královnou po smrti svého otce Jiřího VI. v únoru 1952. Za dobu jejího panování se v čele britské vlády vystřídalo 12 ministerských předsedů. Z Buckinghamského paláce přihlížela rozpadu britské koloniální říše, která se z původních 700 milionů obyvatel zmenšila na pouhých pět milionů, i vstupu své země do Evropských společenství.

Značnou změnou prošel během její vlády ale i způsob fungování a prezentace královské rodiny na veřejnosti. Velkolepé oslavy překonání rekordu panovnice na dnešek ale neplánuje. Den tráví pracovně ve Skotsku, kde měla na programu otevřít obnovený úsek železniční dráhy, po níž se měla svézt historickou parní lokomotivou.

Velškorgi, labutě a královští delfíni

Panovnice je proslulá svou láskou k psímu plemeni velškorgi. Prvního velškorgiho zvaného Dookie pořídil do královské rodiny Alžbětin otec a někdejší britský král Jiří VI. v roce 1933. Obě dcery si domácího mazlíčka velmi oblíbily a následnice trůnu pak dostala vlastní fenku zvanou Susan ke svým 18. narozeninám.

Od té doby královna vlastnila přes 30 psů stejného plemene, někteří z nich byli Susanini přímí potomci. Královna Alžběta rovněž představila nové psí plemeno „dorgi“, křížence korgiho jezevčíkem.

Jako monarcha vlastní Alžběta také tisíce párů labutí, které žijí v britských vodách. Stejně tak má podle nařízení z roku 1324 právo jako panovnice nárokovat si veškeré „Královské ryby“ – jesetery, velryby, delfíny a sviňuchy.

Špičkový imitátor

Královna, která na veřejnosti často vystupuje s kamennou tváří, je ve skutečnosti osoba se značným smyslem pro humor a mezi svým okolím je prý proslulá jako skvělý imitátor.

Biskup Michael Mann působící jako osobní duchovní královské rodiny se jednou nechal slyšet, že když královna předvádí přistávající Concorde, je to jedna z nejvtipnějších věcí, jakou kdy viděl. Její herecký talent oceňuje také severoirský politik a duchovní Ian Paisley, podle něhož je královna je jeho špičkovým imitátorem.

Audience u královny

Během své vlády královna vždy poctivě udržovala komunikaci s předsedy vlády. Při pravidelných úterních audiencí u královny se u ní vystřídalo již 12 premiérů, od Winstona Churchilla přes Margaret Thatcherovou až po současného předsedu vlády Davida Camerona. Někdejší labouristický premiér Tony Blair byl prvním předsedou vlády, který se narodil již v době Alžbětina panování.

Za dobu své vlády navštívila Alžběta více než 110 zemí světa. Stala se prvním britským monarchou, který navštívil země jako Čína, Rusko, Brunej nebo Malajsie. Královna rovněž jako první britský monarcha stanula na půdě Irské republiky. Naposledy před ní stejné místo navštívil její dědeček Jiří V., to však ještě Irsko patřilo Velké Británii.

Řidička armádního vozidla

Nejen nejdéle vládnoucí britská panovnice, Alžběta II. drží prvenství také jako nejdéle působící současná ženská panovnice na světě. Déle vládne pouze thajský král Pchúmipchon Adunjadét, který do úřadu nastoupil v roce 1946. A ještě jedna zajímavost na závěr. Válečné úsilí se v době druhé světové války nevyhnulo ani královské dceři. Alžběta tehdy sloužila jako řidička a mechanička armádního nákladního vozidla.

Podívejte se také: OBRAZEM: Nové fotografie ze křtu princezny Charlotte

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články