Merkelová: Když se Rusko začne chovat slušně, uvolníme sankce

USMÍŘENÍ MEZI EU A RUSKEM?

Merkelová: Když se Rusko začne chovat slušně, uvolníme sankce
Angela Merkelová s ruským prezidentem Putinem. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pokud se Rusko začne chovat slušně, Evropská unie by mohla uvolnit sankce, které proti němu uvalila. V pondělí to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. S odkazem na agenturu Reuters o tom informuje německé vydání serveru The Local.

„Jakmile uvidíme vývoj ohledně minských dohod, uvolníme sankce,“ prohlásila Merkelová podle serveru během setkání se svými spolustraníky z pondělního večera, které se konalo na severovýchodě Německa.

Německá kancléřka tak zjevně odkazovala na takzvanou druhou minskou dohodu. Dohoda z února 2015 měla zprostředkovat příměří mezi proruskými separatisty, kteří kontrolují některá území na východě Ukrajiny, a ukrajinskou armádou. Příměří se však v následujících měsících nedařilo vždy dodržovat a z jeho porušování se vzájemně obviňovaly obě strany.

Evropská unie uvalila na Rusko sankce v reakci na anexi Krymu z března 2014 a jeho následnou aktivitu na východě Ukrajiny. Ruská federace v reakci na to uvalila vlastní sankce na Evropu, na což si později stěžovali někteří podnikatelé.

Možná i proto Merkelová nyní uvedla, že má velký zájem na tom, aby ke zrušení sankcí došlo – ukončení sankcí by podle ní bylo jak v zájmu Německa, tak Ruska.

‚Otevřely se hluboké propasti‘

K určitému narovnání vztahů před nedávnem vyzval i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten minulý týden uvedl, že bezpečnost v Evropě bude ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení.

Steinmeier podle agentury AP v komentáři pro německý deník varoval, že „mezi Ruskem a Západem se otevřely hluboké propasti“. Ruská anexe Krymu a rozhodnutí Moskvy pozastavit platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) z roku 1990 jsou podle Steinmeieradůkazy hroucení bezpečnostní architektury na starém kontinentě. „Hrozí nové, nebezpečné závody ve zbrojení,“ citovala německého ministra zahraničí agentura DPA.

Steinmeier nyní přichází s vlastní iniciativou, který má ambicióznější cíle než CFE. Berlín chce nová pravidla pro rozmístění raket, tanků, ale i dronů. Německo požaduje i regionální limity pro zbrojení a opatření na zvýšení transparentnosti. Steinmeier hodlá usilovat i o dohodu umožňující kontrolu zbraní v oblastech, které jsou předmětem územních sporů. Jde zejména o Krym, Jižní Osetii, Abcházii a Podněstří.

Čtěte také: Steinmeier: Rusko a Západ musí zkrotit zbrojení. Jak? To navrhne OBSE

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články