Vláda má schválit kladivo na trafikanty. Chybí mu údernost

Domov
Sdílet:

Státní a polostátní podniky by už napříště neměly být rejdištěm lidí, kteří svoje místo získali jen na základě politického handlu. Plán premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) bude v pondělí projednávat vláda. Server ECHO24.cz má o chystaném personálním výboru k dispozici detaily – včetně slabin.

„Zřizuje se vládní výbor pro personální nominace jako poradní orgán vlády pro posuzování personálních nominací osob, které mají zastupovat stát v dozorčích radách obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků nebo národního podniku,“ uvádí navrhovaný statut výboru. Hned je tak jasné, že na představenstvo a další orgány podniků je novinka krátká.

Zkrátila se také původní Sobotkova představa o tom, kolik hlav bude nad čistotou nominací do dozorčích rad bdít. Premiér tu chtěl mít původně náměstky z klíčových resortů jako jsou finance nebo průmyslu. A k nim několik nezávislých odborníků. Dohromady téměř deset lidí. Výsledek?

„Vládní výbor se skládá ze tří členů, které jmenuje a odvolává vláda,“ stojí ve statutu. A následuje upřesnění, že jednoho člověka si vybere premiér, tedy sám Sobotka. Druhého dodá ministr financí Andrej Babiš (ANO). A třetím přispěje vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Šéfem výboru má být ten, koho si nominuje premiér. Každá z koaličních stran tak bude mít ve výboru po jednom člověku.

Klíčoví lidé bez nároku na odměnu

Trojice vyvolených by nemusela za svoji práci dostávat ani korunu. Bez nároku na odměnu bude ve výboru ten, kdo už je jednou na výplatní pásce státu. Například proto, že pracuje na některém z ministerstev. Naopak pokud si třeba Andrej Babiš vybere člověka ze soukromé sféry, může za práci pro výbor dostat odměnu. Podmínkou ovšem je, že mu ji navrhne šéf výboru, tedy z definice Sobotkův muž. A schválí ji druhý Sobotkův muž, šéf Úřadu vlády Pavel Dvořák.

Jak by měl nový výbor v praxi fungovat? Pokud by se například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodl jmenovat nového člověka do dozorčí rady Lesů ČR, musel by podle dikce návrhu postupovat následovně. „Neprodleně“ předložit návrh této nominace k posouzení. Připojit její zdůvodnění, profesní životopis navržené osoby, doklad o jejím nejvyšším dosaženém vzdělání, doklad o bezdlužnosti a čerstvý výpis z rejstříku trestů.

Čestně prohlašuji, že nejsem prospěchář

Povinný by měl být pro každého kandidáta ještě jeden doklad. Čestné prohlášení, že se zastupováním státu „nedostane do střetu veřejného zájmu se zájmy osobními“. Zkrátka papír, že dotyčný opravdu není trafikantem, který myslí jen na osobní prospěch.

Veškeré poklady musí personální výbor posoudit do 30 dní. A v této lhůtě k nominaci zaujmout stanovisko. Měl by přitom postupovat podle veřejně dostupných hodnotících kritérií. Když bude potřeba, může si na pomoc přizvat pracovní komisi „složenou z odborníků pro oblasti řízení, ekonomie, práva nebo personalistiky“.

Pokud bude stanovisko výboru kladné, ministr nemá už ve jmenování dotyčného žádnou překážku. Člen vlády může výbor „přetlačit“ ale i za situace, kdy se mu postaví na odpor. Stačí návrh znovu zdůvodnit a vyrozumět o něm vládu. Výbor v takovém případě jen kabinetu sdělí, proč konkrétně vybraného kandidáta na daném místě nechtěl.

Neveřejné připomínky a Babišův zákon

Tady mimochodem přichází další změna. Původně chtěl Sobotka, aby se veřejnost rovnou od výboru dozvěděla, proč dotyčný neměl zastupovat zájmy státu. Nyní je šance konkrétní výtky zamlčet – podrobné stanovisko výboru bude určené totiž jen vládě. A bude pouze na jejích členech, zda se o něj podělí s veřejností.

Celá idea vládního výboru pro personální nominace stojí a padá na třech konkrétních jménech. Na lidech, které si sem vybere Sobotka, Babiš a Bělobrádek. Pokud půjde o jedince, kteří nemají na práci dost času ani motivace, těžko od nich může veřejnost očekávat ohromující výsledek.

Materiál je pro pondělní jednání vlády připravený „bez rozporů“. Všechny připomínky mají být vypořádané. Zatímco Bohuslav Sobotka sliboval zřízení výboru ještě před nástupem do vlády, Andrej Babiš ho naopak od začátku odmítal. Svůj odpor zdůvodňoval tím, že na personalistiku je expert sám a další rady nepotřebuje.

Nyní by to měl být právě jeho resort, který personální výbor časem povýší z vládního usnesení na úroveň zákona. „Věcný záměr je v plánu do července, paragrafové znění do konce roku,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Teprve pak by jednotliví ministři měli mít na případné výmluvy, proč si někoho někam prosadili, méně prostoru.

Mimochodem, vláda se bude věnovat ještě návrhu na zřízení dalšího výboru. Výboru k dopadům zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ten už je ale rovnou nastavený tak, aby pouze pozoroval a nemohl do ničeho v otázce církevních restitucích mluvit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit