Co by dělal Putin, kdyby byl duševně zdráv

Co by dělal Putin, kdyby byl duševně zdrávPOLITICKÁ ARÉNA 2
Politická aréna
Pavel Svoboda
Sdílet:

Jela do Moskvy na pohřeb Borise Němcova, ruského opozičního politika, zavražděného minulý pátek. Neví proč, ale jako politička sousedního státu byla na seznamu nežádoucích osob. Nesměla tedy v Moskvě opustit letiště a byla posléze nedobrovolně navrácena do Rigy. Sandra Kalniete, lotyšská europoslankyně, bývalá ministryně, velvyslankyně a členka Evropské komise.

Ve stínu zpráv o Němcovově vraždě asi zapadne na první pohled banální zpráva o ruské šikaně Sandry Kalniete. Přesto je důležité si jí všimnout, protože nás společně s válkou na Ukrajině vrací do reálu nové éry zahraniční politiky.

Čtěte také: Pohřeb Němcova: Rusko vykázalo europoslankyni i polského politika

Ďábel bývá skryt v detailech, říká se. Pokud mohl člověk nabýt dojmu z událostí na Ukrajině (Krym, východní oblasti), že dodržování mezinárodního práva není silnou stránkou ruského režimu, pak případ Sandry Kalniete do něj zapadá právě svými detaily, jako chybějící ozubené kolečko. 

Paní Kalniete se na pohřeb nedostala, nebyla vůbec vpuštěna na ruské území. Za pozornost stojí ale hlavně to, že europoslankyni byl na letišti Šeremetěvo zabaven diplomatický pas a pak byla dvanáct hodin ponechána v cizí zemi bez průkazu totožnosti. To jako právník zhodnotit umím. Jde o skandální porušení mezinárodních dohod o diplomatických stycích, jejichž je Rusko signatářem.

Nová éra diplomatických styků začala. Znamená to, že v Rusku vám ani diplomatická ochrana není nic platná. Diplomatický pas, který v moderní době nahradil mávání bílou vlajkou, si v Rusku můžete strčit leda tak za klobouk, máte-li jaký. Další jednoznačný příspěvek do sbírky ruského vztahu k mezinárodnímu právu.

Europoslankyně při líčení svého pobytu na moskevském letišti zdůraznila, že ruští úředníci jí dávali po odebrání pasu najevo, že jsou bohové, kteří si s ní mohou dělat, co chtějí. Její názor ani status kromě uklízečky nikoho nezajímal.

Kdybych byl duševně zdráv a byl ruským diktátorem, racionálně vzato bych se všemi silami snažil udržet zdání dodržování lidských práv a mezinárodních dohod právě v momentě, kdy u zdi Kremlu zastřelili nejsilnějšího představitele opozice. Jenže hru „V Putinově kůži“ už hrají analytikové všech států léta a pořád marně. Zřejmě bude špatný předpoklad: Kdybych byl duševně zdráv… 

Pro diplomaty celého světa je případ Kalniete jasným pokynem k resetu dosavadního přístupu k Rusku. Myslím, že pojem  RUSKÁ RULETA začíná být opět v kurzu. A nejen pro diplomaty.

Čtěte také: Po Němcovově smrti nastupuje v Rusku strach

Sdílet:

Hlavní zprávy