Mayová představila tvrdý brexit: úplné oddělení Británie od EU

jak bude vypadat brexit

Mayová představila tvrdý brexit: úplné oddělení Británie od EUAKTUALIZUJEME 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Británie nechce částečné ani přidružené členství v Evropské unii. Odstoupí od evropského soudního dvora, opustí jednotný trh, unijní struktury a bude si hlídat počet příchozích z unie. Zdůraznila to dnes britská premiérka Theresa Mayová v projevu věnovaném dalšímu postupu, který povede k vystoupení země z unie. Vyjednávání o brexitu má podle ní začít koncem března s tím, že finální dohodu předloží ke schválení parlamentu.

Mayová nicméně současně ujistila, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. Zároveň prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální rozměr a která bude s EU úzce spolupracovat.

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mimo jiné chce kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí, řekla Mayová. Bez upřesnění podmínek také uvedla, že si přeje novou celní dohodu s unií.

Mayová hodlá koncem března aktivovat článek 50

„To co navrhuji, nemůže znamenat sounáležitost s (unijním) jednotným trhem, který by nám bránil v uzavírání našich vlastních obchodních dohod. A to nejen s EU, ale také se starými a novými spojenci mimo Evropu,“ vysvětlila Mayová. S EU si po brexitu přeje mít „ambiciózní a bezcelní obchodní dohodu“.

Konzervativní premiérka připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Brity, kteří v loňském červnovém referendu hlasovali pro brexit poměrem 52 ku 48 procentům hlasů, přitom vyzvala k jednotě. Brexit je podle Mayové příležitost mít silnou, otevřenější, tolerantnější a bezpečnou „globální Británii“.

Mayová potvrdila, že hodlá aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy a tím zahájit vyjednávání o brexitu koncem března. Konečnou dohodu s EU slíbila premiérka předložit k hlasování britskému parlamentu. Dohodu o podmínkách brexitu chce Mayová dojednat do dvou let. Její samotné konkrétní uskutečnění v praxi si ale podle ní vyžádá delší čas a mělo by být „po etapách“.

Mayová varovala evropské partnery před případnou snahou prosazovat dohodu, která by měla být jakýmsi trestem pro Británii a odrazovat další země od odchodu z unie. Londýn si přeje přátelské vztahy s EU, ale na podobnou dohodu by nepřistoupil. „Žádná dohoda by byla pro Británii lepší než špatná dohoda,“ zdůraznila šéfka kabinetu.

Konzervativní premiérka připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Vyzvala přitom k jednotě Brity, kteří v loňském červnovém referendu hlasovali pro brexit poměrem 52 ku 48 procentům hlasů. Brexit je podle Mayové příležitost mít silnou, otevřenější, tolerantnější a bezpečnou „globální Británii“.

Libra zpevňuje

Britská libra dnes na devizových trzích prudce zpevňuje. K dolaru britská měna přidává více než dvě procenta, a dostala se tak nad 1,23 USD.

„Theresa Mayová dnes ukázala, že nemá žádný zájem na setrvání v EU a že chce vytvořit zcela nový vztah,“ uvedl jeden z analytiků společnosti Think Markets. „Měna posílila, když řekla, že o konečné dohodě se bude hlasovat v parlamentu,“ dodal.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články