Jak zastavit úspěch krajní pravice: povinné exkurze do Osvětimi?

Češi povinné zájezdy neplánují

Jak zastavit úspěch krajní pravice: povinné exkurze do Osvětimi?NOVÉ
V koncentračním táboře v Osvětimi zemřel rukou nacistů více než milion lidí. Foto: Shutterstock
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Se zajímavým nápadem přišli slovenští politici při hledání způsobu, jak bojovat s popularitou krajní pravice a s úspěchem radikálního Mariana Kotleby v nedávných parlamentních volbách. Opozice navrhuje povinné exkurze žáků středních škol do někdejšího koncentračního tábora v Osvětimi. A má i pochopení ministerstva školství. Čeští politici si povinné exkurze představit nedovedou, zvyšovat uvědomění dětí o hrůzách totalitních režimů posilováním praktického poznávání je podle nich ale nezbytné.

Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) získala osm procent hlasů a stala se tak největším překvapením březnových voleb. Nijak se přitom netají odporem vůči Romům a sympatiemi k válečnému slovenskému státu. Sám Kotleba navíc uspěl již v roce 2013 v regionálních volbách, když byl zvolen předsedou Banskobystrického kraje.

I proto teď slovenští politici vymýšlí, jak s podporou krajní pravice co nejúčinněji bojovat. Poslední plán je jednoduchý – povinné exkurze do Osvětimi.

„Za jeden z aktuálních problémů považujeme rozmáhání fašistických názorů v této zemi, což se projevilo i ve volbách. Chceme, aby vláda do učebního plánu středoškoláků zařadila povinnou návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi,“ přinesla před týdnem Česká tisková kancelář slova nezařazeného poslance Zsolta Simona, k jehož iniciativě se připojila celá opozice s výjimkou LSNS.

Podle Simona je prevence nejjednodušší způsob, jak lze předcházet extremismu. A když žáci na vlastní oči uvidí hrůzy holocaustu, přispěje to prý k eliminaci projevů rasismu, xenofobie, antisemitismu a extremismu ve společnosti. Protože jsou exkurze do Osvětimi poměrně drahou záležitostí a řada rodičů by si je nemohla dovolit, byly by podle návrhu hrazeny ze státního rozpočtu.

Dienstbier: Nechejme školám volnost

Slovenský ministr školství Peter Plavčan iniciativu opozice uvítal a dodal, že nová koaliční vláda chce posílit občanskou výchovu a výuku na školách s cílem potlačit projevy intolerance. V tomto smyslu se již připravuje rozsáhlá reforma školství.

Čeští politici hodnotí snahy svých slovenských kolegů dost rezervovaně. Ačkoliv se všichni schodují, že je potřeba klást větší důraz na praktickou část výuky o totalitních režimech, něco povinně nařizovat je podle nich hloupost.

„Zcela nepochybně by zkušenost s holokaustem a totalitními režimy obecně měla být součástí vzdělání. A nejde jen o exkurze do Osvětimi, i my máme takových míst spoustu – třeba Terezín nebo Lidice. Návštěva takových míst je velmi důležitá, protože osobní zkušenost působí daleko více, než když se o tom jen vypráví nebo čte. Ale aby to bylo povinné, to je druhá otázka. Nechal bych školám volnost,“ řekl deníku ECHO24.cz ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD.

„Musíme se zamýšlet nad tím, co s tímto druhem historické nevědomosti dělat. To ukazuje nejen Kotleba, ale i některé zrůdné názory u nás. Moc se mi ale nezdá, že by tou správnou cestou byla právě takováto povinnost,“ říká Zlatuška.

Podle něj by případné povinné exkurze navíc zatížily státní rozpočet. Protože pokud by je měli hradit rodiče, řada z nich by je nezaplatila – podobně jak se to dnes děje s lyžařskými výcviky nebo školami v přírodě.

Povinné exkurze do koncentračních táborů fungují v některých německých spolkových zemích, například podle šéfa školského výboru sněmovny Jiřího Zlatušky z ANO je ale situace v Česku nebo na Slovensku odlišná.

‚Povinné exkurze studenty znechutí, ničemu nepomohou‘

„Přesto je i u nás osvěta velmi vhodná. Musíme se zamýšlet nad tím, co s tímto druhem historické nevědomosti dělat. To ukazuje nejen Kotleba, ale i některé zrůdné názory u nás. Moc se mi ale nezdá, že by tou správnou cestou byla právě takováto povinnost,“ říká Zlatuška.

Podobně vidí slovenský nápad i šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola, který dříve učil na gymnáziu a poté i na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity: „Já se praktickému poznávání věnuji na fakultě mnoho let a v Osvětimi jsem se studenty také byl. Přímá zkušenost by měla být normální součástí výuky, nejde totiž o výlety, ale naopak o velmi intenzivní vzdělávání. Vždy jsem nicméně měl dostatek zájemců dobrovolných, dělat z exkurzí povinnost mi nepřijde šťastné. To studenty jen znechutí a ničemu se tím nepomůže.“

Gazdík: „Trend k radikalizaci mezi mladými určitě je. Souvisí to mimo jiné s tím, jak upadá tradiční rodina, kluci žijí bez adekvátních mužských vzorů, pak přijde nějaký starší kamarád, který načichl k extremismu, a je to. Bojovat s tím ale nějakým nařizováním považuji za hloupé.“

Nevhodné je nařizovat povinné exkurze i podle místopředsedy sněmovny a šéfa Starostů Petra Gazdíka, který v minulosti vyučoval na základní škole. Gazdík je přesvědčený, že se mládež skutečně může radikalizovat a praktickému poznávání se tak musí věnovat větší pozornost. Vše ale musí být na rozhodnutí jednotlivých škol.

„Trend k radikalizaci mezi mladými určitě je. Souvisí to mimo jiné s tím, jak upadá tradiční rodina, kluci žijí bez adekvátních mužských vzorů, pak přijde nějaký starší kamarád, který načichl k extremismu, a je to. Bojovat s tím ale nějakým nařizováním považuji za hloupé,“ uzavírá Gazdík.

Povinné exkurze do Osvětimi zvažovalo Slovensko již v minulosti, do praxe je ale nikdy nezavedlo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články