1 organizátor demonstrace Statkevič

Běloruskému disidentovi strhnou dům a zabaví pozemek

, NOVÉ

Běloruské úřady informovaly opozičního politika Mikalaje Statkeviče o likvidaci jeho domu v Minsku s odůvodněním, že pozemek bude využit pro „státní potřeby“. Napsal to dnes list Belaruski partyzan. Obsílku přední běloruský disident obdržel krátce poté, co si odpykal pětidenní vězení za organizování březnové protivládní demonstrace.

Statkevič byl zadržen koncem dubna kvůli podílu na pořádání demonstrace proti sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. V Minsku a několika dalších běloruských městech se v březnu sešly stovky lidí, aby protestovaly proti Lukašenkově zákonu, který trestá zdaněním nezaměstnané neregistrované na pracovních úřadech. Při protestech bylo zatčeno kolem 400 lidí. Statkevič byl organizátorem největší demonstrace v hlavním městě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Rozhodnutí o likvidaci domu, v němž Statkevič žije se svou ženou, je podle obsílky konečné, uvedl aktivista, který je vůdcem opozičního hnutí Národní kongres. Serveru Politviazni řekl, že jde o politickou mstu za jeho opoziční aktivitu.

Statkevič je považován za jednu z předních osobností běloruského disentu. V roce 2010 kandidoval proti Lukašenkovi na úřad hlavy státu. Na protestu proti údajné manipulaci s výsledky voleb Statkeviče policie zadržela. Následujících pět let strávil ve vězení, z něhož byl předloni propuštěn.

Čtěte také: Propusťte demonstranty, vyzvalo Česko ruskou a běloruskou vládu

Ten, který upadl v Lukašenkovu nemilost. Statkevič vystoupí v Praze

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích
,

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.