Fajádův advokát je ‚super‘, říká muž, který tahal novináře do Libanonu

Kauza unesených Čechů v Libanonu

Fajádův advokát je ‚super‘, říká muž, který tahal novináře do LibanonuNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Jan Binder byl jedním z organizátorů libanonské cesty pětice Čechů, která byla loni unesena a na začátku února vyměněna za Alího Fajáda. Bývalý asistent místopředsedy Sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška stál doposud v ústraní a po návratu unesených rozhovory s novináři odmítal. „Honza Švarc je suprový člověk, který by pro svého klienta udělal cokoliv, ale ne za cenu, že by do toho uvrtal tři další táty od rodin. Takový perverzák není,“ tvrdí Binder v rozhovoru pro deník ECHO24.cz o Fajádově advokátovi Švarcovi, který podivuhodný výlet uspořádal za Libanoncovy peníze.

Advokát Libanonce Alího Fajáda Jan Švarc loni oslovil právě lidovce Jana Bindera, aby mu pomohl spojit se s vojenskou rozvědkou. Výsledkem bylo, že Vojenské zpravodajství vyslalo se Švarcem na riskantní misi na Blízký východ svého důstojníka Martina Psíka. Ten skončil později mezi rukojmími. „Psíka jsem neznal, já ho viděl poprvé na letišti při odletu, kam jsem se čirou náhodou nachomýtl. Byl mi představen jako asistent Honzy Švarce. Ptal jsem se, proč nejede jeho standardní asistent, ale on mi říkal, že mu nevyhovuje tamní jídlo,“ vypráví Binder. Muž, který je profesí IT specialista tvrdí, že rozvědku nekontaktoval přímo, ale prostřednictvím známého. Jeho jméno nechce prozradit „Nechci se v jeho osobě šťourat. Je rád že zůstal v anonymitě,“ říká Binder.

Binder se podle svých slov s advokátem Švarcem seznámil necelý rok před únosem v době, kdy coby asistent místopředsedy lidovců Jana Bartoška pomáhal shánět podklady pro ústavní stížnost proti novele zákona o právech dětí. „Novela poškodila Fond ohrožených dětí a začala upřednostňovat systém přechodné pěstounské péče, což je zločinný systém, který známe z Norska,“ prohlašuje Binder, podle nějž právník Švarc při shánění podkladů „pracoval s obrovským nasazením bez nároku na honorář.“ Sám Švarc přitom nedávno tvrdil, že rok a půl před cestou do Libanonu investoval svůj veškerý čas do obhajoby Fajáda, který mu k tomu poskytl pět milionů korun.

Podle Bindera je Švarc „suprový člověk“, který by pro svého klienta „udělal cokoliv“, ale ne „ve chvíli, kdy se mu narodí miminko a že by do toho uvrtal tři další táty od rodin. Takový perverzák není“. Švarcovi se krátce před únosem narodil v Česku syn.

Bylo třeba chránit krále

Některé novináře, jež se měli libanonské cesty zúčastnit, lákal na dobrodružnou výpravu také Binder. Nakonec se mu podařilo přemluvit jen dva redaktory jindřichohradecké televize. Jakmile loni vyšlo Binderovo angažmá v organizování cesty najevo, lidovec Bartošek svého asistenta, který mu dříve například obstarával podklady pro trestní oznámení na náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku, z funkce odvolal. „Bylo to na přání Bělobrádka,“ zmiňuje Binder předsedu lidovců Pavla Bělobrádka. „Bartošek nechtěl, ale bylo potřeba chránit krále, když hrozilo, že mé jméno budou protahovat tiskem,“ tvrdí ex asistent.

„K jeho práci jsem neměl zásadnější připomínky. Jde čistě o souhru okolností, které spolu nesouvisejí. Pan Binder už delší dobu, tedy někdy v létě loňského roku, hovořil o tom, že by se rád vrátil ke svému podnikání. K tomu se připojily nějaké výtky předsedy strany na kvalitu jeho práce, a to vše celý proces jen urychlilo. Nic jiného za tím není,“ tvrdí Bartošek. „Jsem přesvědčen, že pan Binder neměl jakékoli vazby na tajné služby. To jsou jen spekulace médií,“ dodal.

Čtěte také: Proč třetí muž v kauze Fajád nebyl propuštěn? Požádal o český azyl

Právník si jel pro Fajádovy peníze. Před únosem dostal 5 milionů

Šlachta mě kvůli únosu vyslýchal. Ale neobviní mě, věří Fajádův právník

Není jasné, čí je Fajád

A co si sám Binder myslí o výsledku akce, na jejímž začátku byla riskantní cesta důstojníka rozvědky do Libanonu a na jejím konci osvobození Švarcova klienta? „Vzhledem k tomu, že nevím, jak takové věci fungují, nemyslím si nic. Není jasné, kdo Fajád vlastně je a čí je. Těch vysvětlení může být mnoho.“ Binder prý ani netuší, jakou roli v případu měl druhý propuštěný z pankrácké vazby, Chalíd Marabí, o němž advokát Švarc tvrdí, že je v celé kauze důležitější postavou než Fajád.

„Z celé záležitosti je pozitivní to, že naši občané jsou zpět a v pořádku doma. Kdo, jak a jestli pochybil, je otázka, kterou byste měl směřovat patrně na někoho jiného,“ říká k tomu místopředseda sněmovny Bartošek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články