Kritika zprava. Marksová pátrá, jak zvýšit minimum i postiženým

"Je to diskriminace"

Kritika zprava. Marksová pátrá, jak zvýšit minimum i postiženýmNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Současná vláda diskriminuje osoby se zdravotním postižením. Alespoň je o tom přesvědčena ODS. Té vadí, že by se plánované navýšení minimální mzdy o 700 korun nemělo týkat zaměstnanců s postižením. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) to odmítá. Zároveň ale připouští, že zatím není jasné, o kolik se od ledna 2016 minimální mzda postiženým zvedne. A právě to je podle expertky ODS na sociální politiku Lenky Kohoutové problém. Už dnes dostávají o 1200 korun méně než běžní zaměstnanci.

Marksová chce vládě od ledna navrhnout zvýšení minimální mzdy o 700 korun. Zatímco nyní je nejnižší výdělek 9 200 korun, nově by to bylo téměř deset tisíc. Jenže občanští demokraté varují, že se navrhované zvýšení netýká osob se zdravotním postižením.

„S minimální mzdou mám obecně problém, protože znesnadňuje uplatnění na trhu práce lidem s nízkou kvalifikací. Ale pokud vláda rozhodne o jejím navýšení, neměla by z něho vynechat postižené, kteří přes svůj handicap pracují a vedou aktivní život. Proto krok sociálních demokratů, kteří opakovaně zvyšují minimální mzdu u běžných zaměstnanců a na postižené zaměstnance nemyslí, považuji za nekompetentní a vůči postiženým za diskriminační,“ pustila se do ČSSD a ministryně Marksové Kohoutová.

Důvod, proč se navýšení nemá týkat i OZP – tedy osob se zdravotním postižením -, je podle občanských demokratů nasnadě: šlo by totiž z rozpočtu jejího ministerstva, protože je mzda v chráněném pracovním prostředí částečně dotována (na rozdíl od běžné minimální mzdy, kterou musí dorovnat zaměstnavatel).

Ministerstvo: Postižené dostaneme na stejnou úroveň do dvou let

Něco takového ale ministryně odmítá. Podle Marksové má její resort pro vládu připravený materiál, jehož součástí je i návrh na úpravu sazby minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem.

„O velikosti částky ještě diskutujeme, zejména kvůli zvýšeným nákladům pro zaměstnavatele, kteří by požadovali navýšení dávek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, což znamená navýšení rozpočtu,“ připustila ale ministryně pro deník ECHO24.cz.

Připomněla zároveň, že vláda koncem května schválila plán podpory osob se zdravotním postižením na příštích pět let, který počítá s tím, že by se minimální mzda postižených měla do dvou let vyrovnat běžné minimální mzdě. Lidé pobírající důchod v současné době dostávají minimální mzdu jen osm tisíc korun. Jediná sazba by tak měla existovat nejdříve od 1. ledna 2017.

A to je podle ODS problém. „Jde o jasné pochybení vlády. Postižení už teď dostávají o 1 200 korun méně. Teď se budeme dohadovat, kolik peněz se jim přidá a od kdy. V tu dobu už ale bude rozdíl mezi nimi a zdravými zaměstnanci ještě vyšší. Na tom přístupu není nic rovného,“ trvá si na svém Kohoutová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články