Japonec, kterého zadrželi Kurdové v Iráku, měl prý vazby na IS

MUŽE DEPORTOVALI DO JAPONSKA

Japonec, kterého zadrželi Kurdové v Iráku, měl prý vazby na ISNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Japonec, kterého před pár dny v Iráku zadrželi Kurdové, měl údajně vazby na radikály z takzvaného Islámského státu (IS). Kurdští představitelé ho předali japonským úřadům a muž byl ze země deportován. Japonec Kosuke Cuneoka měl podobné problémy s úřady již v minulosti, důvodem je jeho častý kontakt s islamistickými radikály, uvedla v pondělí agentura AP.

Podle kurdské bezpečnostní rady byl sedmačtyřicetiletý Cuneoka zadržen 27. října východně od města Mosul kvůli údajné spolupráci s islamisty. Japonská média již dříve informovala, že Cuneoka v Iráku psal o dobývání Mosulu, které začalo o deset dní dříve. Sám tvrdil, že do problémů jej dostala klíčenka s logem IS, kterou nosil prý jako „zpravodajský doplněk“.

Vyšetřování podle kurdské strany odhalilo, že byl prostřednictvím svého telefonu v kontaktu s příslušníky IS. V pondělí byl proto letecky deportován z metropole autonomního Kurdistánu Irbílu. Objevila se rovněž informace, že pro teroristickou organizaci pracoval jako tlumočník. „To je hrozné,“ reagoval Japonec na twitteru. „Vůbec neumím arabsky,“ dodal. V minulosti se ale Cuneoka pokoušel zprostředkovat propuštění rukojmích, které zajali bojovníci IS.

S nimi udržuje novinář nadstandardní vztahy a některé z nich považuje za přátele, jak uvedl. Přestože říká, že islamisty nepodporuje, během svého působení v regionu se setkal s mnohými lídry IS a na sociálních sítích má i fotografie, které jej zachycují se zbraní v ruce před černou vlajkou IS. Kontakty má i mezi radikály v Čečensku a kvůli svým známostem byl zadržen již v několika zemích. Cuneoka se specializuje na válečné zpravodajství a přestoupil na islám.

V úterý večer by se měl Cuneoka vrátit do vlasti. „Už jsem na svobodě. Zítra večer (v úterý – pozn. ČTK) bych měl být doma… Děkuji všem,“ napsal na twitteru.

V okolí Mosulu pokračuje ofenziva iráckých jednotek spolu s šíitskými milicemi a kurdskými bojovníky s cílem toto severoirácké město osvobodit. Operace začala 17. října. Jde o největší vojenskou operaci v Iráku od mezinárodní invaze pod vedením Spojených států z roku 2003. Trvat může ještě týdny, možná měsíce.

Čtěte také: Asadovi vojáci bombardovali školku. 6 mrtvých dětí

Irácké vládní jednotky dobyly šest čtvrtí na východě Mosulu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články