Jurečkova novela: Za neoprávněný vstup do lesa pokuta 30 tisíc korun

Navláda myslivců?

Jurečkova novela: Za neoprávněný vstup do lesa pokuta 30 tisíc korunAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Sankce za vstup do lesa v době honitby se přece jenom zpřísní. Pokud lidé zákaz poruší, bude jim hrozit pokuta až 30 tisíc korun. Nezmění se však princip vyhlašování zákazu, který měl platit okamžitě a na neomezeně dlouhou dobu. Počítá s tím návrh novely zákona o myslivosti, kterou na vládu předkládá resort lidovce Mariana Jurečky. Proti navyšování pokut se již dříve ohradili lesníci, zemědělci i část veřejnosti. Vznikla dokonce petice, kterou podepsalo přes 43 tisíc lidí. Novela by měla také pomoci snížit počty přemnožené černé zvěře nebo jelenů. Škody od divokých prasat jdou podle ministerstva do miliard korun ročně.

Podle náměstka ministra Patrika Mlynáře člověk, který se přestupku dopustí, není postižen na místě. „Pokuty se udělují v rámci buďto přestupkového nebo správního řízení. Pachatel deliktu má postavení účastníka a může se bránit,“ vysvětlil náměstek. V současnosti platí, že se před zákazem vstupu do honitby musí informovat veřejnost. To bude podle návrhu platit i nadále. Pokuty se podle ministerstva v posledních 15 letech udělovaly jen minimálně.

Pokutovat se podle novely bude hlavně rušení zvěře a neoprávněná honitba. Úředníci by potom měli zohlednit, zda zvěř byla rušená například jezevčíkem, který na ni štěkal, či zda si někdo vzal do lesa smečku psů, uvedl vedoucí oddělení státní správy lesů, myslivosti a rybářství Petr Dvořák.

Myslivci budou muset dodržovat plán lovu, jako důkaz by měli posílat veterinářům například tzv. pírka, tedy ocásek z odlovených kusů. Při nesplnění plánu lovu bude hrozit myslivcům pokuta do 200 000 korun, do 100 000 korun pro fyzickou osobu.

V předkládané novele se zavádí povinnost pro zemědělce, aby měli na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce 12 m, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila.

Ministerstvo předložilo novelu do meziresortního připomínkového řízení před tři čtvrtě rokem. Vypořádalo se se zhruba 300 stranami připomínek. Zůstává pouze připomínka ministerstva vnitra, které chce rovné pokuty za všechny přestupky, maximální výše by podle něj měla činit až 60 000 korun. Ministerstvo zemědělství trvá na maximálně na 30 000 korun.

Myslivcům se návrh zákona zamlouvá

Ministerstvo nechce novelou nijak ovlivňovat aktuální minimální výměru honiteb. Pokud by to udělali zákonodárci, je ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připravený novelu stáhnout. Změny výměry honiteb se obává také Českomoravská myslivecká jednota, která jinak s navrženou podobou novely zákona v podstatě souhlasí. V současnosti činí minimální výměra 500 hektarů.

Pro zlehčení výměry honiteb byli naopak zemědělci z Asociace soukromého zemědělství ČR. současnosti podle musí podle zákona předkládat návrh na změnu honitby držitelé dotčené honitby společně. Nájem honitby je na dobu deseti let. Podle předsedy asociace Josefa Stehlíka je pak těžké změnit, respektive oddělit část honitby po uplynutí nájemní doby, pokud s tím držitelé honitby nesouhlasí.

„Myslíme si, že když uživatel honitby dlouhodobě neplní odlovy, tak je vystaven riziku, že po uplynutí nájemní doby si systém převezme někdo jiný. To je to nejrychlejší opatření, které by mohlo být,“ uvedl Stehlík. Podle něj jsou ostatní opatření jenom vedlejší. Ministerstvo nyní navrhuje, že v případě, když nebudou uživatelé honitby plnit plán lovu, budou muset vydat povolení na lov poškozenému zemědělci.

Čtěte také: Myslivecká lobby narazila. Zákaz vstupu do lesa asi neprojde

Myslivecká mafie. Mocná lobby pošlapává práva většiny Čechů

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články