NOVÉ

Muslimský terorista a drobný český defraudant. Top zločinci EU

INSPIRACE AMERICKOU FBI

Témata: , , ,

Evropa má novinku. Od pátku může každý občan pomoci s pátráním po nejhledanějších zločincích starého kontinentu, jejichž seznam lze najít na webové stránce eumostwanted.eu. Databáze zatím obsahuje 45 jmen, jejichž složení může nicméně leckoho udivit. Vedle muslimských teroristů v ní figuruje i celkem nevelký defraudant z Česka. Žena je na seznamu jen jedna, jde o Finku.

Databáze s podobenkami neuvádí žádný žebříček těch, po nichž úřady pátrají. Jejich pořadí na internetové stránce se při každém jejím otevření mění. K nejzámnějším jménům patří ovšem bezesporu muži, kteří stojí za teroristickými útoky v Paříži loni 13. listopadu.

Jde hlavně o Salaha Abdeslama, šestadvacetiletého Francouze severoafrického původu. Je velmi nebezpečný a ozbrojený, uvádí se na seznamu, za nímž stojí unijní policejní úřad Europol a dále ENFAST. Projekt ENFAST sdružuje policisty z 28 zemí EU, jeho cílem je účinná spolupráce v pátrání po pachatelích zvláště závažné kriminality na útěku. 

Na listině hledaných jsou i dva Češi a dva Slováci. U Čechů jde o Roberta Hauera (nar. 1992) a Tomáše Harmáčka (nar. 1979). První je obviněný kvůli pokusu o vraždu nožem, druhý jako provozovatel restaurace zdefraudoval 12 523 eur. Podle stránek české policie prvně jmenovaný ozbrojen být může, druhý ozbrojen je.

Informace o domnělých vrazích, sexuálních zločincích, teroristech či podvodnících si lze na webu přečíst v sedmnácti jazycích, ne všechny jazykové mutace ale zatím fungují správně. V pátek byla internetová stránka občas nedostupná. Seznam hledaných se bude postupně aktualizovat a občané k nim mohou anonymně poskytovat informace.

Mezi 45 hledanými zločinci je jen jedna žena, Maria Cecilia Kettunenová. Devětadvacetiletou Finku hledá policie kvůli těžkému podvodu. Vzhledem k etnickému složení obyvatel Evropy obsahuje seznam eumostwanted.eu nápadně vysoký počet jmen typických pro Balkán a Orient.

Evropští policisté se pro svůj seznam nejvíce hledaných osob nechali zjevně inspirovat americkou FBI. Ta ho zveřejňuje už více než 65 let.

Přejít na diskusi