Máte tetování s Buddhou? Tak na Srí Lanku raději nejezděte

jiný kraj, jiný mrav

Máte tetování s Buddhou? Tak na Srí Lanku raději nejezděte
Buddhisté na Srí Lance považují tetování s vyobrazením Buddhy za urážlivé. Britskou turistku vyhostí. Foto: Wikipedia/Christophe Menebœuf
3
Krátké zprávy
Sdílet:

Britskou turistku se rozhodly srílanské úřady deportovat kvůli jejímu tetování s vyobrazením Buddhy. Naomi Colemanová ale není jediná, kdo měl problémy, protože údajně znevážil buddhistické symboly. Potíže měl i zpěvák Akon.

Britská turistka Naomi Michelle Colemanová si vyrazila na dovolenou na Srí Lanku. Netušila však, že si ze země prohlédne jenom mezinárodní letiště Bandaranaike ve městě Kolombo. Jakmile tamní pracovníci zahlédli její tetování na pravé paži v podobě Buddhy sedícího na lotosovém květu, turistku zadrželi. Důvodem bylo „zraňování náboženského cítění druhých“, řekl mluvčí policie.

Soudce nařídil sedmatřicetiletou Britku deportovat, a to „velmi brzy“, uvedl mluvčí. V současné době je Colemanová zadržována v imigračním detenčním centru a opustit zemi by měla během příštích několika málo dnů. Mluvčí britského Úřadu pro zahraničí a Commonwealth informaci pro deník Guardian potvrdila. „Jsme si vědomi zadržení občana britské státní příslušnosti 21. dubna na Srí Lance a poskytli jsme mu konzulární pomoc,“ uvedla mluvčí.

Na Srí Lance jsou na posvátné symboly buddhismu citliví, varuje úřad

Buddhismus je náboženstvím etnika Sinhálců, které na Srí Lance převažuje. Tetování s buddhistickými symboly považují za krajně necitlivé. Colemanová není jediná, kdo měl v ostrovním státě na jihovýchodě Asie problémy. V březnu loňského roku byl deportován ze Srí Lanky Brit Antony Ratcliffe, protože údajně mluvil „neuctivě“, když byl dotázán na tetování Buddhy na své paži, napsala BBC. Před dvěma lety dostali tři francouzští turisté nepodmíněné tresty vězení za to, že políbili sochu Buddhy.

Britský cestovatelský servis upozorňuje návštěvníky ostrovního státu, aby nepózovali kvůli fotografiím před posvátnými sochami buddhismu vzhledem k citlivosti místních věřících. V roce 2010 bylo zamítnuto vízum zpěvákovi Akonovi kvůli klipu ke společné písni Sexy Chick s Davidem Guettou, ve kterém na párty u bazénu tančí spoře oděné dívky před sochou Buddhy. Hvězda R&B se buddhistům omluvila.

Napětí mezi etniky stále existuje

Během loňského roku byly zaznamenány na Srí Lance útoky buddhistických mnichů vůči skupinám muslimů a křesťanů. Kromě většinových buddhistických Sinhálců v zemi žijí Tamilové, kteří vyznávají hinduismus, a také téměř osmiprocentní menšina muslimů a přibližně stejný počet křesťanů.

V polovině dubna letošního roku oznámilo tamní ministerstvo zahraničí, že se tamilští povstalci opět formují. Byli údajně zabiti tři muži, kteří snažili oživit povstaleckou organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu, uvedlo dále ministerstvo. Obyvatele Srí Lanky tyto události zneklidňují vzhledem k vleklé občanské válce. Ta trvala 25 let a skončila v květnu 2009, kdy srílanská armáda porazila tamilské rebely. Desítky tisíc lidí zemřely a stovky tisíc obyvatel byly vysídleny. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit