Na východní Ukrajině zmizel ruský fotoreportér, drží ho prý ve vazbě

Unesli jej Ukrajinci?

Na východní Ukrajině zmizel ruský fotoreportér, drží ho prý ve vazběNOVÉ 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Ruský novinář Andrej Stenin je již od minulého týdne nezvěstný. Ztratil se na východní Ukrajině, kde fotografoval válečný konflikt. Podle nepotvrzených zpráv ho unesly ukrajinské bezpečnostní jednotky, které ho drží ve vazbě, oznámila ruská televize RT.

„Předpokládejme, že Stanin napomáhal teroristům a schvaloval jejich počínání. To pak není žurnalistika,“ řekl v rozhovoru pro lotyšské radio Baltkom Anton Gerašenko, poradce ukrajinského ministra vnitra. „Pravděpodobně byl zatčen ukrajinskými bezpečnostními složkami a obviněn z napomáhání militantům,“ dodal. Později svůj výrok dementoval s tím, že se jednalo o domněnku, pro kterou „nejsou žádné hmatatelné důkazy.“

Podle dřívějších nepotvrzených zpráv byl novinář ukrajinskými bezpečnostními silami unesen. Mezinárodní společenství vyzvalo k jeho propuštění. Mezinárodní asociace novinářů (IFJ) také zdůraznila, že Stenin „není voják“, ale novinář. Má tedy „právo svobodně se pohybovat po válečných zónách a o konfliktech pravdivě informovat bez zastrašování, hrozby násilí nebo zatčení.“

Čtěte také: Stačila jedna SMS o Borodajovi a z novináře se stal vězeň

„Andrej je velmi zkušený profesionál. Dělal válečného fotografa v takových válečných zónách jako je Sýrie nebo Egypt. Jediným rozdílem je postoj k novinářům, který je na Ukrajině mnohem tvrdší, dokonce bych řekl až brutální,“ řekl televizi RT Dmitrij Kyseljov, generální ředitel agentury RIA Novosti, v reakci na komentář Gerašenka.

Třiatřicetiletý Andrej Stenin, válečný fotograf a novinář tiskové agentury Rossija Segodnja (dříve Ria Novosti), zmizel 5. srpna při pořizování fotografií na východní Ukrajině. V zemi se pohyboval již od únorového svržení Viktora Janukovyče. Dokumentoval dění na Majdanu v Kyjevě, v Oděse i na Krymu. Stenin v minulosti pracoval také pro agentury Reuters, Associated Press, Agence France Press nebo Itar-Tass.

„Nemůžeme zatahovat novináře do války. Vykonávají pouze svou profesionální povinnost, tedy poskytování objektivních informacích o událostech,“ řekl Vladimir Djabarov, člen ruského parlamentu.

Čtěte také: Za Putinem ve jménu slovanské jednoty

Sdílet:

Hlavní zprávy