Nejlepší je osvícená diktatura, říká prezidentův host

Nejlepší je osvícená diktatura, říká prezidentův host
Pavol Krúpa Foto: Foto: www.arcaconsulting.sk
1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Neuplynuly ani dva týdny od chvíle, kdy Penta koupila regionální noviny Deník, a už má na mediální scéně první zásah. V sobotu zveřejnila výzvu miliardáře Pavola Krúpy na zavedení diktatury. „Já říkám, že nejlepší vláda je osvícená diktatura. Kdo jiný má být lídr a vzor než ten, kdo už v životě něco dokázal?“ ptá se Krúpa v rozhovoru pro Deník. Byl natočen při příležitosti jeho návštěvy u prezidenta Miloše Zemana, u kterého se ohlásil jako samozvaný ochránce nájemníků bývalých bytů OKD.

Redaktorka v rozhovoru nechala miliardáře mluvit o přednostech osvícených diktátorů a nezeptala se, jak by si diktaturu představoval. Krúpa pouze vysvětlil, že jde o vládu jednoho člověka, že diktátor by svůj mandát dostal ve volbách a pak už by čtyři nebo osm let rozhodoval podle svého.

Krúpovu definici tedy splňuje člověk, který by vládl pomocí dekretů, řídil soudy, média a prostřednictvím dotací také firmy. Do mantinelů stanovených miliardářem by se vešel předlistopadový režim, kdyby ho vedla dostatečně dominantní figura.

Fronta slovenských oligarchů

Miliardář odpověděl i na otázku, kdo by měl být osvíceným diktátorem. Tuto roli nemůže hrát nikdo z demokraticky zvolených zástupců, protože ti neumějí rozhodovat osvíceně. Je třeba hledat mezi podnikateli. „Myslím, že když pan Babiš vstoupil do politiky, vnesl do ní určité charisma. Neříká to, co chtějí lidé slyšet, ale to, co je třeba. Proto má moje sympatie. Nemáme totiž v Česku a na Slovensku moc lidí, kteří by dokázali vybudovat takové impérium – vedle Andreje Babiše možná pana Kellnera, Fiľa, skupinu Penta či J&T,“ vysvětlil slovenský finančník Deníku, který patří Pentě.

Téměř to vypadá, že se vytváří společná fronta oligarchů se slovenskými kořeny, která se chystá ovládnout Česko. Pravděpodobně však jde o kouzlo nechtěného. Miliardář Krúpa má ve zvyku mluvit rychleji než myslet, redaktoři Deníku pro něho mají slabost a majitelé Penty v čele s Jaroslavem Haščákem rozhovor zřejmě vůbec nečetli. O nic nejde, Krúpa se nakonec trestného činu nedopustil, jeho výroky maximálně polemizují s platnou ústavou.

Ovšem ani kouzlo nechtěného se nemůže dostavit, když k tomu nejsou připraveny podmínky. Z nehorázného rozhovoru je vidět, jak si na leccos zvykáme, jak tolerujeme výroky, které by dříve způsobily pozdvižení, jak se posouvají významy slov. Je v pořádku, když finanční skupiny koncentrují vliv v médiích, pro redaktory je nakonec lepší přímý dohled benevolentního podnikatele než tyranie šéfredaktora.

Médiím nejde vyčítat, když oslavují svého vydavatele a politiky, kteří se vydavateli mohou hodit při podnikání. Demokratičtí zástupci lidu jsou zkorumpovaní, prolhaní a neschopní, diktatura je rozumným východiskem. Podnikatel Krúpa připomněl, kam už jsme se dostali.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články