Rusko okupuje kvůli ropě Norsko. Seriál naštval Moskvu

Podílel se i Jo Nesbø

Rusko okupuje kvůli ropě Norsko. Seriál naštval MoskvuVIDEO UVNITŘ 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Norská televize TV2 přichystala fiktivní seriál o okupaci země Ruskem provedené za podpory EU. Seriál s výmluvným názvem „Okupováno“ je nejdražším, jaký byl kdy v Norsku natočen a podílí se na něm i známý spisovatel Jo Nesbø. A ještě než vůbec běžel první díl, ozvala se s výhradami Moskva – podle ní jde o „nejhorší tradice z dob studené války“.

První díl seriálu „Okkupert“ neboli „Okupováno“ má v norské komerční televizi TV2 běžet 27. září. Jak uvedl server BloombergView, seriál popisuje ruskou anexi Norska, přičemž okupantem je právě Rusko. Důvodem jsou norské zásoby ropy, jejíž těžbu nová radikálně-zelená vláda v Oslu zastaví.

Na projektu se podíleli mimo jiné právě spisovatel Jo Nesbø, režisér Erik Skjoldbjærg nebo studio YellowBird. Autoři se brání, že tento příběh měli vymyšlený dávno před ruskou anexí Krymu, Nesbø prý první epizody seriálu napsal už v roce 2008.

„I když se autoři seriálu pokoušejí zdůraznit, že se jedná o fiktivní zápletku a nemá mít nic společného s realitou, zabývá se skutečnými zeměmi a bohužel, Rusko zde hraje roli agresora,“ postěžoval si agentuře TASS ruský velvyslanec v Oslu Vjačeslav Pavlovskij. „Je bezpochyby škoda, že v roce 70. výročí druhé světové války zapomínají autoři na heroickou roli sovětské armády při osvobozování nacisty okupovaného severního Norska.“

Produkce seriálu „Okupováno“ měla k dispozici rozpočet ve výši téměř 11 milionů dolarů, který je v norské televizní tvorbě nevídaný. Tomu odpovídají i zatím zveřejněné ukázky, které svým provedením připomínají vysokorozpočtové tituly z Hollywoodu. Na nich je kromě jiného vidět pohyb „zelených mužíčků“ přes hranice s Ruskem nebo letouny, které se blíží směrem k norskému hlavnímu městu. Seriál prý již koupily i další evropské televize.

Konkrétní scénář se odehrává po volebním úspěchu radikální, ekologicky orientované strany v Norsku, která ukončí veškerou ropnou a plynovou produkci. To vyvolá energetickou krizi v Evropě, pro níž je Norsko důležitým dodavatelem těchto nerostných surovin. Sama unie pak Rusko k okupaci vybídne, aby pomohla zachovat rovnováhu v Evropě. Norové si v tomto scénáři zachovají většinu výdobytků jako je bohatství nebo styl života, to vše ale pod ruskou nadvládou. Nesbø a spoluautoři si tak pokládají otázku, zda by v podobné situaci obyvatelstvo protestovalo, nebo zda se podřídí.

Seriál „Okupováno“ se tak stává dalším z řady snímků, které jsou trnem v oku nejrůznějším režimům světa. V nedávné době rozvířil mezinárodní diplomatické vlny americký snímek „Interview“ o plánovaném atentátu CIA na severokorejského diktátora Kim Čong-una, který vedl dokonce k odložení oficiální premiéry. Vlnu kritiky vyvolal v roce 2006 i film Borat, ve kterém britský komik Sacha Baron Cohen parodoval Kazachstán a jeho obyvatele.

Čtěte také: ‚Rusko se chová jako Sovětský svaz, zbývá jen uzavřít hranice‘

VIDEO: Nekupujte západní hov*a! Ruský zpěvák ničí iPhony

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články