NOVÉ

Nejlepší gymnázia v Česku? PORG potvrdil dominanci

Kam na gymnázium?

Témata:

Nový školní rok začíná a někteří žáci se již začínají poohlížet po gymnáziích, kam se mnozí z nich budou v druhé polovině roku hlásit. Přehled těch nejlepších z nich přineslo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) na základě výsledků maturitních zkoušek z jara letošního roku.

Pořadí mezi jednotlivými školami je stanoveno jako percentil průměrného studenta. Toto číslo stanovuje, kolik procent ostatních účastníků student dané školy předstihl. Společnost sestavila výsledky z dat z jarní maturitní zkoušky u předmětů matematika, český jazyk a angličtina. U všech tří předmětů se srovnávaly pouze didaktické testy, které jsou hodnoceny centrálně.

Co se týče českého jazyka, nejlépe se umístilo pražské soukromé gymnázium PORG, v závěsu za ním bylo Gymnázium Oty Pavla v pražském Radotíně. Třetím nejúspěšnějším pak je Gymnázium Brno-Řečkovice. Do nejlepší pětice škol se vešlo ještě Arcibiskupské gymnázium a Slovanské gymnázium.

 1. PORG – gymnázium a základní škola, o.p.s.
 2. Gymnázium Oty Pavla, Praha
 3. Gymnázium Brno-Řečkovice
 4. Arcibiskupské gymnázium
 5. 1.Slovanské gymnázium a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
 6. Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl
 7. Gymnázium a Základní umělecká škola Šlapanice
 8. Gymnázium Žamberk
 9. Gymnázium Jana Keplera, Praha
 10. Základní škola a gymnázium města Konice

Výsledky u druhých dvou předmětů jsou zásadně ovlivněny výběrem studentů, kteří se testu zúčastnili. Neznamená to, že škola, která uspěje v těchto předmětech, ho učí nejlépe, ale pouze to, že poslala na test nejschopnější studenty. U matematiky dokonce CERMAT sestavil pořadí dvojí – u minimálně čtyř účastníků jsou totiž výsledky odlišné než u testu, který má účastníků nejméně deset.

V prvním případě obsadilo první příčku Gymnázium Oty Pavla, následuje ho PORG a Gymnázium Milevsko. V případě nejméně deseti studentů účastnících se testu se na prvním místě umístil PORG, druhé je Gymnázium Milevsko a následuje Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

U angličtiny obsadil první místo rovněž PORG, druhým nejúspěšnějším se stalo gymnázium OPEN GATE. Do první pětice se znovu dostalo Gymnázium Oty Pavla i Arcibiskupské gymnázium, na čtvrtém stupni se umístilo Gymnázium ALTIS.

 1. PORG – gymnázium a základní škola
 2. OPEN GATE – gymnázium a základní škola
 3. Gymnázium Oty Pavla, Praha
 4. Gymnázium ALTIS
 5. Arcibiskupské gymnázium
 6. Gymnázium Brno-Řečkovice
 7. Gymnázium Jiřího Gutha-Jarkovského
 8. Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a Církevní ZŠ
 9. Gymnázium a Základní umělecká škola Šlapanice
 10. Gymnázium, Týn nad Vltavou

Čtěte také: Státní maturitu napoprvé nezvládlo 24,3 % středoškoláků

Přejít na diskusi