Ježíš jako chlapec. Italská policie odhadla, jak mohl vypadat

Využití turínského plátna

Ježíš jako chlapec. Italská policie odhadla, jak mohl vypadatNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zajímá vás, jak mohl vypadat Ježíš Kristus jako mladý chlapec? Italští kriminalisté se tuto hádanku pokusili rozluštit. Pomocí turínského plátna, do kterého bylo údajně zabaleno a obtisknuto Ježíšovo mrtvé tělo, a prostřednictvím moderní technologie využívané k sestavení podoby hledaných osob předvedli, jak mohl Ježíš ve svých chlapeckých letech vypadat. Informaci přinesl britský deník The Independent.

Kriminalisté – nejen ti italští – využívají této technologie k vytvoření pravděpodobného obrazu hledaných zločinců, kteří policii unikají dlouhé roky. Takto například sestavili obrázek mafiánského bose Bernarda Provenzana podle jeho fotografie z roku 1959. V roce 2006 pak byl Provenzano skutečně polapen.

V případě obrazu Ježíše Krista však využili tuto technologii obráceně, proti proudu času. Jako výchozí podobu obličeje vzali obtisk z turínského plátna, do kterého byl ukřižovaný Ježíš údajně zabalen. Pomocí vyšetřovací technologie pak předvedli, jak mohl vypadat jako mladý chlapec. Za tím účelem mu například zmenšili čelist, zúžili krk nebo narovnali nos.

Nová grafika vznikla k příležitosti vystavení cenného plátna veřejnosti v turínské katedrále. K vidění je plátno od konce dubna až do 24. června. Krátce před ukončením výstavy se na něj osobně přijede podívat také papež František.

Turínské plátno, na němž je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy, je považováno za jednu z nejvzácnějších církevních relikvií. Především v katolické církvi se traduje, že se jedná o látku, do níž bylo krátce po ukřižování zabaleno Ježíšovo tělo. Tyto spekulace podpořil například fakt, že tělo obtisknuté na látce na sobě neslo známky zranění, která mohlo způsobit ukřižování, a také postranní skvrna evokující jeho ránu na boku.

Čtěte také: Turínské plátno se po pěti letech ukázalo veřejnosti

Mnozí však tuto relikvii považují za nepravou. Prestižní vědecký časopis Nature v roce 1998 zveřejnil studii, podle které plátno pochází teprve ze 13. nebo 14. století. Také podle poslední studie zveřejněné před pouhým měsícem není relikvie pravá. Podle vědců to dokazují skvrny od krve na plátně, v případě ukřižování by totiž rány měly být na jiném místě.

Čtěte také: Našli jsme hrob Ježíše, jeho ženy a syna, tvrdí badatelé

Sdílet:

Hlavní zprávy