AKTUALIZOVÁNO

Chodorkovskij přijel tajně do Prahy, setkal se se Schwarzenbergem

vězeň svědomí

Michail Chodorkovskij přijel do Prahy na soukromou návštěvu. V rámci ní se podle informací serveru ECHO24.cz potkal s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Někdejší ropný magnát, ruský podnikatel Chodorkovskij byl nejznámějším politickým vězněm současného režimu Vladimira Putina. Přesný program ani délka Chodorkovského návštěvy v české metropoli nejsou známé. Jednu podrobnost se ale podařilo odtajnit. V Praze se sešel s exministrem zahraničí a šéfem TOP 09.

„Bylo to velmi zajímavé setkání. Je to velice zajímavý, sympatický a inteligentní člověk. Opravdu. Je radost se s ním setkávat.“

„Jo, už jsem se s ním setkal,“ řekl Karel Schwarzenberg serveru ECHO24.cz v pondělí krátce před 17. hodinou. „Bylo to velmi zajímavé setkání. Je to velice zajímavý, sympatický a inteligentní člověk. Opravdu. Je radost se s ním setkávat,“ připojil bez dalších podrobností. Schwarzenberg se v čele ministerstva zahraničí profiloval silným akcentem problematiky lidských práv a neváhal kvůli nim kritizovat ani Rusko.

Chodorkovskij byl v roce 2003 zatčen, vyšetřován a obviněn z vykonstruovaných hospodářských deliktů. Amnesty International jej v roce 2011 prohlásila za „vězně svědomí“. Z vězení byl propuštěn v prosinci 2013 na základě milosti udělené ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na svobodu se dostal necelý rok vypršením jedenáctiletého trestu.

Jeho propuštění velmi pravděpodobně souviselo s blížícími se olympijskými hrami v Soči, kdy chtěl Putin ukázat světu svou „přívětivější tvář“. Chodorkovskij ihned po propuštění odjel z Ruska do Berlína, dnes žije ve Švýcarsku.

Čtěte také: Putin ukrajinskou krizi neřídí, tvrdí jeho vězeň Chodorkovskij

Přejít na diskusi