Německá hádka o burky. U studentek prý nevadí, u učitelek ano

ŠKOLSKÉ ODBORY PROTI ZÁKAZU

Německá hádka o burky. U studentek prý nevadí, u učitelek anoNOVÉ
Žena zahalená v burce Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německé školské odbory varují před zákazy burek a nikábů pro muslimské školačky a studentky. Podle nich by takový krok prohloubil izolaci dívek z konzervativních muslimských rodin od německé společnosti. Nošení oděvů zakrývajících obličej při vyučování odmítly v pondělí spolkové země Dolní Sasko a Porýní-Falc.

„Zákaz zahalování je zcela špatná cesta,“ řekla deníku Neue Osnabrücker Zeitung Ilka Hoffmannová z vedení školských odborů. Podle ní je škola často jediným místem, kde se mohou dívky z konzervativních muslimských rodin, jež úplné zahalování vyžadují, setkávat s většinovou německou společností.

„Při výuce se může vytvořit sebevědomí, které je nutné k tomu, aby dívky navzdory rodinné tradici dokázaly odložit závoj. Takový transformační proces musíme podporovat, ne mu bránit,“ řekla Hoffmannová.

Zároveň ale zdůraznila, že odbory považují za nepřijatelné, aby burku či nikáb nosily učitelky. „Učitelky fungují jako vzor a reprezentují stát,“ řekla. Podle německého práva musejí být státní školy nábožensky neutrální.

V pondělí soud v Dolním Sasku zakázal muslimské studentce účast na vyučování, pokud bude chodit do školy v oděvu zcela zakrývajícím tvář. Ve stejný den zemské ministerstvo školství Porýní-Falce označilo burky a nikáby za objektivní překážku pro vyučování, protože brání komunikaci mezi pedagogem a žákem.

Debata o zákazu burek a nikábů na veřejných prostranstvích se v Německu vede už delší dobu. Pro zákaz se vyslovují zejména bavorská Křesťanskodemokratická unie (CSU) a protiimigrantská Alternativa pro Německo (AfD). Ministr vnitra Thomas de Maiziére minulý týden uvedl, že chce na celostátní úrovni zakázat oděvy zakrývající obličej při řízení, na úřadech, ve školách, ve veřejných službách a u soudu.

V Německu žijí asi čtyři miliony muslimů, kteří tvoří zhruba pět procent celkové populace. Podle Ústřední muslimské rady ale burku či nikáb nosí jen zlomek všech muslimek. Zatím poslední studie na téma zahalování, kterou Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) provedl v roce 2009, ukázala, že dvě třetiny německých muslimek nenosí na hlavě ani šátek.

Čtěte také: Jsem burkofob, zahalování ve své zemi nechci, říká člen vedení CDU

Ve Švýcarsku padla první pokuta za nošení burky na veřejnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články