NOVÉ

Ten, který upadl v Lukašenkovu nemilost. Statkevič vystoupí v Praze

,

Běloruský disident

Témata: , , , ,

Mikola Statkevič si před více než deseti lety dovolil v Bělorusku zorganizovat protest proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Před šesti lety sám na prezidenta kandidoval. A za obojí byl zatčen a uvězněn k několika letům ve vězení. Disident nyní míří do Prahy, kde bude debatovat o aktuálním dění v Bělorusku.

Bělorusku, o kterém se hovoří jako o poslední evropské diktatuře, vládne tvrdou rukou už od roku 1994 jeden muž – Alexandr Lukašenko. Přesně o rok později vstoupil do vysoké politiky i Mikola Statkevič, který se stal lídrem sociálních demokratů. Už tehdy ho však režim důsledně sledoval, neboť již předtím několikrát protestoval proti kontroverzním vojenským zásahům.

V roce 2005 byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že zorganizoval masový protest vůči referendu, díky kterému mohl Lukašenko znovu kandidovat na prezidenta. Na základě amnestie byl Statkevič propuštěn v roce 2007.

O tři roky později se disident Statkevič rozhodl sám kandidovat na úřad prezidenta. Po tvrdém potlačení jedné z demonstrací opozice byl zatčen a znovu uvězněn, tentokrát na šest let. Lukašenko mu loni v srpnu udělil milost, zřejmě proto, aby si vylepšil vztahy se Západem.

Lukašenko se však ujistil, aby ho Statkevič v prezidentském boji, které se konaly ve stejný rok, nemohl znovu vyzvat. Disident nesměl kandidovat kvůli tomu, že neměl čistý trestní rejstřík. „Mikola Statkevič přišel o možnost účastnit se voleb a bylo mu přikázáno podávat pravidelná hlášení o jeho pohybu a aktivitách úřadům po dalších osm let. Odmítnutí jim vyhovět mohlo vést k přísnějším omezením a dalšímu trestnímu stíhání,“ píše o bývalém vězňovi Amnesty International.

MIkola Statkevič ve středu 5. 10. přijede do Prahy, kde bude na půdě Filozofické fakulty UK hovořit o aktuálním dění v Bělorusku s novinářem Dzmitriem Hurnevičem z Radia Svoboda. Akce, kterou pořádá Východoevropský klub začíná v 19.30. 

Čtěte také: Lukašenko nadbíhá Západu. Opozici nechal po 20 letech dvě křesla

Přejít na diskusi