Pamlsková vyhláška zruinuje bufety, dětské obezitě ale stejně nezabrání

Likvidační vyhláška?

Pamlsková vyhláška zruinuje bufety, dětské obezitě ale stejně nezabráníNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Zatímco středoškoláci slaví úspěch, protože se jich po dohodě s ministryní Kateřinou Valachovou nebude týkat tzv. pamlsková vyhláška, základní školy se zabývají omezeními, která s sebou přináší. Podle ředitelů některých ZŠ bude pamlsková vyhláška likvidační pro školní bufety, ale ovlivní i provozovatele nápojových a potravinových automatů. Někteří z nich své automaty ze škol raději stáhnou. Málokdo je však přesvědčen o tom, že je pamlsková vyhláška účinným nástrojem proti dětské obezitě.

„Podle mě je vyhláška nastavena tak tvrdě, že od ledna 2017 ukončí provozování školních bufetů. Provozovatelé jsou většinou komerčními subjekty, kteří se za takto nastavených podmínek nemůže ‘uživit‘,“ uvedl pro Echo24.cz ředitel Základní školy Pouchov Jan Otčenášek. Stejného názoru je i ředitelka brněnské ZŠ Měšťanská Božena Küfhaberová, kde bufet zrušili předčasně. „Nájemce dal výpověď a ti co se hlásili do nájmu po něm, to vzdali v okamžiku, kdy prostudovali vyhlášku,“ konstatovala Küfhaberová.

Podobná situace je i na brněnské ZŠ Krásného. „Již minulý školní rok jsme zrušili veškeré automaty, bufet nemáme. Nemáme ani automaty na dotované mléko a mléčné výrobky, protože jsou sladké a tučné,“ řekla její ředitelka Anna Velanová. „Přesto u nás přibývá dětí s nadváhou, hlavně těch nejmenších. Je tedy vidět, že správné stravovací návyky musí dítě dostat v rodině,“ podotkla.

S Velanovou souhlasí také Martin Fabiánek ze společnosti AUTOMATY CZ. Tvrdí, že si děti zakázané potraviny stejně koupí, protože jsou na ně zvyklé z domu. „Před časem jsme se pokusili udělat automaty ‘zdravější‘ a vložili do nich produkty od firem se „zdravějším“ sortimentem, navrch jsme přidali tmavé cereální pečivo. Po dvou měsících jsme museli sortiment notně upravit, protože zboží začalo procházet a neprodali jsme vůbec nic,“ uvedl pro Echo24.cz.

Ředitel Otčenášek si dokonce myslí, že pamlsková vyhláška bude mít vesměs negativní dopad na stravování žáků. „Ze zkušeností ve škole víme, kolik dětí ráno vůbec nesnídá a kolik si jich do školy nenosí svačinu. Toto opatření tak nažene žáky do místního obchodu, kde si nakoupí daleko ‘nezdravější‘ potraviny, než u nás ve školním bufetu. Žáci, kteří ráno nákup nestihnou, tak budou celé dopoledne hladovět,“ uvedl.

‘Automaty rovnou odstraníme‘

Provozovatelé automatů se shodují, že ve většině případů již automaty na základních školách nemají. „Školy už nejsou pro větší společnosti v oboru dlouhodobě stěžejním prodejním kanálem. Při velikosti nájmů za pronájem plochy, kupní síle žáků na ZŠ a uzavřením provozu na cca 170 dní v roce je tato realita pochopitelná,“ vysvětlil Fabiánek.

Společnosti, které automaty na ZŠ ještě stále provozují, se však neshodnou v tom, jestli kvůli vyhlášce upraví prodávané potraviny. „Na požadavek školy automaty rovnou odstraníme, úprava sortimentu z vlastní zkušenosti není dlouhodobě životaschopná,“ konstatoval Fabiánek. „Již v minulosti jsme upravili nabízený sortiment pro školní sektor. Se školami tuto vyhlášku řešíme individuálně a do konce kalendářního roku hodláme společně nalézt vhodné řešení,“ řekla naopak Veronika Šťastná za společnost Delikomat.

Stop majonéze i umělým sladidlům

Tzv. pamlsková vyhláška byla zařazená do Sbírky zákonů 5. září 2016 a platit začne 15. den po vyhlášení – tedy od 20. září. Školy ale mají ještě tři měsíce na to, aby sortiment v bufetech a automatech přizpůsobily novým požadavkům. Vyhlášku, kterou prosadil předchůdce ministryně Valachové Marcel Chládek, budou muset školy dodržovat od 1. ledna 2017. Kontroly bude provádět České školní inspekce.

Čtěte také:

Máme právo jíst i nezdravě, vzkazují středoškoláci ministryni

Řecku vadí zařazení řeckého jogurtu do české vyhlášky

Vyhláška zakazuje, aby školy prodávaly energetické nápoje i výrobky obsahující kofein a umělá sladidla. V obložených bagetách a dalším pečivu nesmí být kečup, majonéza, dresink nebo hořčice. Bufety mají nakázáno prodávat ovoce, zeleninu a šťávy z těchto plodů bez přidaného cukru. Na mléčné výrobky, pečivo a nesmažené výrobky z masa, vajec nebo luštěnin jsou stanoveny limity soli, cukru a tuku. Výjimka však platí na jídlo, které žáci vytvoří při vyučování – například v rámci cukrářských oborů.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Týdeník Echo si můžete koupit zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články