Tak trochu jiný bulvár. Když nepomůže ani záchrana od pirátů

REDAKCE

Tak trochu jiný bulvár. Když nepomůže ani záchrana od pirátůJeden svět 2015 1
Jeden svět 2015
Monika Zavřelová
Sdílet:

„Kdyby někdo vymyslel, jak zařídit, aby tištěné noviny četlo víc lidí, mohli bychom jeho nápad okopírovat. Nikdo ale nic nevymyslel,“ říká šéf největšího dánského bulvárního deníku Ekstra Bladet Poul Madsen. Dokument Redakce (Newsroom: Off the Record) režisérky Mikaly Krogh upozorňuje na hlavní problém dnešních médií – neuvěřitelný pokles prodeje tisku spojený s rapidním propadem kvality obsahu.

Milují jej, nebo nenávidí. Nic mezi tím. Deník Ekstra Bladet dělí dánskou společnost už více než sto let. I přes velkou popularitu ale jeho prodejnost dennodenně klesá. Zachránit redakci nemůže ani úspěšný web Eb.dk, který má denně kolem 800 tisíc uživatelů. A tak Krogh sleduje neustálý a zoufalý boj novinářů s obsahem a hlavně vydavatelem, který chce vidět čísla.

Jedna z důležitých výpovědí o stavu žurnalistiky přichází už na začátku filmu. Ostřílení redaktoři spolu mluví o novém týmu elévů. „Musíme se spokojit s tím, co máme,“ říká šéf zpravodajství Miki Mistrati. Upozorňuje tím na odpor mladých žurnalistů k bulváru. V jejich redakci jich totiž touží pracovat jen dvanáct. A to jsou tam někteří ještě omylem. Naopak do konkurenčních a serióznějších deníků se jich  hlásí téměř desetkrát tolik. (Náklad těmto novinám ale samozřejmě klesá stejně tak.) Jeden z elévů svůj nezájem dokonce zdůvodnil tak, že Ekstra Bladet je jenom „sex a prsa“.

Kromě obecného poklesu prodeje tištěných médií snímek sleduje ještě další, značně dramatičtější linku. A to způsob, jakým Ekstra Bkadet informoval o případu zajetí dvou dánských námořníků, kteří byli rukojmími somálských pirátů téměř dva roky. Jejich „mediální kampaň“ na podporu unesených totiž budila kontroverze nejen v Dánsku, ale i celé Evropě. Zatímco většina dánských šéfredaktorů odmítala do případu jakkoliv zasahovat, Madsen šel dál, přesně naopak. „Nepřestaneme, dokud se nevrátí domů,“ říká v dokumentu za zvuků dramatické hudby.

Silný dojem na divákovi zanechává chvíle, kdy redaktoři na poradě hromadně poslouchají nahrávku rozhovoru s jedním z rukojmích. Klid šéfredaktora najednou mizí, výraz tváře se proměňuje a po několika desítkách minut dokumentu konečně nastavuje lidskou tvář. Ale jen na chvíli. Jakmile nahrávka skončí, vrací se do své role. Jako první se kolegů ptá, proč by měli příběh zveřejnit, nikoliv jestli by měli.

Mnozí deník obviňovali, že se na tragickém případu pouze přiživuje. Zůstává ale jen na divákovi, aby se rozhodl, jestli šéfredaktor Madsen vše dělal jen z dobré vůle, nebo byl opravdu na posledním žíznivém tažení za znovuobjevením popularity svého deníku.

Přes všechny dějové linky snímku by se mohlo zdát, že dokument Redakce je unikátním vhledem do interního života redakce celonárodního deníku. Ve skutečnosti je to ale ojedinělá výpověď o lidech, kteří se nepřetržitě snaží vyhovět svým čtenářům. Téměř za každou cenu.

Redakce (The Newsroom – Off the Record). Režie: Mikala Krogh / Dánsko / 2014 / 97 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

 

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015

Sdílet:

Související články

Hlavní zprávy

×

Podobné články