Soud s muslimem Sáňkou: Je to vážnější než Mein Kampf, tvrdí žalobce

Případ šíření knihy Základy tauhídu

Soud s muslimem Sáňkou: Je to vážnější než Mein Kampf, tvrdí žalobceNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po téměř dvou letech po zásahu policie v pražských islámských centrech řeší soud případ šíření knihy Základy tauhídu, která podle žaloby šíří rasismus. Podle státního zástupce Jana Lelka je případ vážnější, než když soudy v Česku stíhaly vydavatele nacistické Hitlerovy knihy Mein Kampf. Obviněný Vladimír Sáňka, bývalý předseda pražské muslimské obce, se cítí nevinen a tvrdí, že kniha neobsahuje žádné nenávistné pasáže. Soudní proces byl ve středu přerušen a pokračovat bude 30. března.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek označuje případ za vážnější, než české soudy řešily případ vydávání Hitlerovy knihy Mein Kampf, i když nacistická ideologie měla na svědomí miliony obětí. Nejvyšší soud tehdy vydavatele zprostil obžaloby. „U Mein Kampfu to Nejvyšší soud uzavřel kvůli tomu, že kniha jako taková propaguje nacismus, což je hnutí, které už je vyhynulé. A aby mohl být někdo trestně stíhán za tento zločin, musí propagovat hnutí, které aktuálně působí, vyvíjí nějakou činnost,“ uvedl Lelek. V případě Základů tauhídu jde podle něj stále o reálnou hrozbu, na kterou je potřeba reagovat.

Bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka řekl, že jeho obvinění je vymyšlené a nejsou pro něj důkazy. Policie rok a půl zkoumala knihu Základy tauhídu a nakonec došla k názoru, že splňuje znaky trestného činu „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“. Sáňkovi hrozí až deset let vězení.

Případ bude Obvodním soudem pro Prahu 1 projednávat opět 30. března, kdy začne předvolávat asi 18 svědků a znalců, které si vyžádala obhajoba.

Autor knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha Bilal Philips nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle tuzemské výroční zprávy o extremismu vydávané ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím. „Kniha neobsahuje žádné nenávistné pasáže, které by mohly být v rozporu s naším trestním řádem,“ reagoval před soudem Sáňka. „V knize jsou prokazatelné antirasistické pasáže,“ tvrdil naopak.

Bývalý předseda pražské muslimské obce při své výpovědi zejména kritizoval práci policie, která se podle něj nesnažila najít pravdu. Tvrdil, že jeho obvinění je vymyšlené a nejsou pro něj důkazy. „Policie od začátku vycházela z nepravdivých tvrzení,“ řekl Sáňka. Obhajoval se také tím, že podle většiny odborníků není kniha radikální. Dodal, že se prodalo pouze několik desítek výtisků a že on překlad knihy nezajistil, jen měl na starosti administrativu.

Kauza začala po kontroverzní razii v pražských muslimských centrech v roce 2014, kdy byl Sáňka obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.

Podle obžaloby Sáňka knihu šířil i ze svého domova. Vydání knihy podle něj bylo kolektivním dílem podobně jako u jiných publikací.

Při celé razii pak policie podle Sáňky našla mezi lidmi jednu knihu, ostatní byly uloženy ve skladu. „O jaké masové distribuci to policie mluví?“ zeptal se Sáňka. Muž, který praktikuje islám od roku 1995, zpochybnil i tvrzení, že prodejem knihy chtěl získat peníze pro nějaké radikální hnutí. Před soudem vyčíslil, že se mezi roky 2011 až 2014 v Česku prodalo 112 knih v celkové ceně 8848 korun. „Nikdy jsem neměl sklony k radikalismu a ani teď se nehodlám radikalizovat,“ uvedl také Sáňka.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě 25. dubna 2014. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku.

Čtěte také: Exšéf pražských muslimů jde před soud. Hrozí zákaz celé obce?

Čtěte také: ‚Zásah v mešitě a obžaloba Sáňky je selhání policie‘

Čtěte také: Zásah v mešitě: Sáňkovi hrozí za šíření islámské knihy až 10 let

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články