Odmítl mít na vizitce 'zahraniční agent'. Proto skončil

Cizinec = Špion

Odmítl mít na vizitce 'zahraniční agent'. Proto skončilNOVÉ
Pravoslavný kostel ve městě Kostroma, v němž si soud došlápl na "cizí agenty" Foto: Wikipedia
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Všechny nevládní organizace, které dostanou sebemenší finanční podporu ze zahraničí a zároveň se podle vlády zabývají „politickou činností“, musí mít u názvu neziskovky uveden dovětek „zahraniční agent“. Takový zákon platí od loňska v Rusku. Organizace, která to odmítne, bude rozpuštěna. Právě to se přihodilo Centru podpory veřejných iniciativ, jehož zástupce Nikolaj Sorokin nyní navštívil Prahu.

Sorokinovo centrum sídlící ve městě Kostroma severovýchodně od Moskvy uspořádalo loni kulatý stůl o rusko-amerických vztazích. Účastnil se ho také diplomat z americké ambasády v Rusku, který se předtím setkal i s oficiálními představiteli regionu. Několik dní po besedě nicméně tamní soud nařídil, že Centrum podpory veřejných iniciativ vyvinulo politickou aktivitu a protože zároveň dostalo menší granty z USA, týká se ho „zákon o  zahraničních agentech“.

„Dostali jsme pokutu v přepočtu asi dvě stě tisíc korun a začal proces, který vedl k našemu zastavení,“ říká Nikolaj Sorokin, povoláním historik, který se zástupci dalších ruských nevládek navštívil pražský Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), jednal o možné pomoci na českém ministerstvu zahraničí a také s šéfem zahraničního výboru sněmovny Karlem Schwarzenbergem.

„Je to čím dál horší“

„Zákon o zahraničních agentech“ je v Rusku chápán jako další represivní nástroj vůči nepohodlným neziskovým organizacím. „Já souhlasím s tím, že by organizace placené z venku neměly jít do politiky. Jenže zákon je namířen i proti těm, které přijmou třeba jen jedno euro a pojem politická činnost si úřady vykládají tak, jak se jim zlíbí. Někdy je to podle nich třeba i zveřejnění tiskové zprávy na ekologické téma, protože si je může přečíst poslanec a být tak ovlivněn při hlasování,“ uvedl Sorokin.

Označení „zahraniční agent“ by se podle zákona mělo povinně objevit na všech tiskopisech, ale třeba i na vizitkách. „Přitom slovo „agent“ má v ruštině ještě víc negativní zabarvení než v češtině, znamená to spíše špión,“ poznamenává Štěpán Černoušek z ÚSTR, který návštěvu hostů z Ruska spoluorganizoval. „Já jsem na vizitce mít označení cizí špión nechtěl, tak radši vizitky nemám. Přišlo mi to podobné, jako když židé museli kdysi nosit žluté hvězdy,“ podotkl Sorokin.

„Atmosféra v Rusku se doslova před očima mění k horšímu. Sdělovací prostředky vyvolávají od rána do večera v lidech antievropské nálady, tvrdí, že Západ je náš nepřítel a chce Rusko zničit. Je to srovnatelné s časy stalinské propagandy,“ tvrdí Sorokin, jeho Centrum podalo kvůli zastavení činnosti stížnost ke štrasburskému soudu pro lidská práva.

Čtěte také: Echo Moskvy poskytlo azyl Doždi. Teď to schytává od úřadů

Sdílet:

Hlavní zprávy