‚Bude to devastující‘. ODS proti statusu Číny jako tržní ekonomiky

Obchodní vztahy EU s Čínou

‚Bude to devastující‘. ODS proti statusu Číny jako tržní ekonomikyNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

ODS bude v Poslanecké sněmovně navrhovat, aby dolní komora vyjádřila nesouhlas s možnou změnou statusu Číny na tržní ekonomiku. Sněmovna by podle navrhovaného textu měla tuto možnost razantně odmítnout a vyzvat členy vlády, aby stanovisko jasně prosazovali, uvedl předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Udělení tržního statutu Číně by podle Stanjury vytvořilo nekalou konkurenci, která by zásadně mohla dopadnout na české firmy. „Čína nesplňuje podmínky tržní ekonomiky, důsledky by byly devastující,“ řekl. Pro Moravskoslezský kraj by byl dopad horší, než důsledky aktuální situace kolem černouhelné společnosti OKD, která je v insolvenci, dodal Stanjura.

Evropská unie se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do letošního 11. prosince status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, čínské zboží by se jednodušeji dostávalo na evropský trh. Čína se stala členem WTO v prosinci 2001. Při svém vstupu přijala na 15 let status netržní ekonomiky. Tento termín ale v prosinci vyprší.

Sněmovna by podle usnesení navrhovaném ODS měla zdůraznit, že Čína nesplnila kritéria, kterými EU definuje tržní hospodářství. Dokud je splňovat nebude, má na ni unie uplatňovat antidumpingová opatření. Premiéra a členy vlády by vyzvala, aby stanovisko Sněmovny hájili na jednáních na evropské úrovni.

Čtěte také: EU nepřizná Číně status tržní ekonomiky, nesplňuje kritéria

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články