NOVÉ

Němci po sítích organizují domobranu. Policie se děsí

,

Reakce veřejnosti na sexuální útoky

Témata: , ,

Němci na sociálních sítích organizují domobranu. Dochází k tomu v reakci na stovky sexuálně motivovaných útoků v Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu a dalších německých městech během silvestrovské noci. Němci tak dávají najevo, že se o svoji bezpečnost raději postarají sami, než aby to nechali na vládě. Policie se toho ale podle stanice Deutsche Welle děsí a varuje, že tím porušují zákon.

Sousedské hlídky v Düsseldorfu nedaleko Kolína nad Rýnem mají již tisíce členů. Alespoň to vyplývá z počtu členů jednotlivých skupin na Facebooku, které sousedské hlídky organizují.

Například skupina nazvaná ,,Jeden za všechny, všichni za jednoho. Düsseldorf se o sebe postará sám“ uvádí, že spolupracuje s policií. Skupina se definuje jako ,,uskupení nezávislé na politice či náboženství, které netoleruje jakýkoliv projev rasismu a radikalismu“. ,,Naším cílem je ukázat, že lidé mohou krizi vyřešit společně a mírovou cestou,“ píše se v popisu skupiny.

Policie však jakoukoliv spolupráci odmítá. ,,Monopol moci jasně nese stát,“ řekl k tomu policejní mluvčí düsseldorfské policie a zdůraznil, že kdokoliv, kdo se podílí na domobraně, porušuje zákon. ,,A to nebude tolerováno,“ dodal.

Podobné skupiny vznikají také ve Stuttgartu nebo v Kolíně nad Rýnem. Ty se ale profilují tím, že rozhodně nebudou podporovat sousedské hlídky. Podle svých slov pouze chtějí nabádat občany k tomu, aby byli opatrnější.

Čtěte také: ‚Nejdřív vystřílíme zrádné politiky.‘ Stovky Čechů cvičí v domobraně

Přejít na diskusi