Muži v ohrožení. Krize testosteronu

Ohrožená civilizace

Muži v ohrožení. Krize testosteronuTýdeník ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Debaty o diskriminaci žen v práci, o kvótách vytahujících je do vyšších pozic, které jsou dnes hitem progresivistických kruhů, budou za pár let ze zpětného pohledu vypadat úplně směšně. Jako manýrismus a tvrdá ignorance toho, co se ve společnosti skutečně děje. Ohroženou skupinou s dost pesimistickými vyhlídkami do budoucna jsou muži z nižších vrstev. Všichni ti, kdo dělají manuální nebo i administrativní rutinní práci a chybí jim tvořivost, nápaditost, vysoká sociální inteligence, schopnost řešit komplexnější problémy a rozhodovat se ve složitých situacích. Jejich pracovní místa a příjmy jsou v přímém ohrožení technologickou revolucí. Vytlačí je z nich počítače a roboti. A jiné uplatnění budou těžko hledat.

Pro schopnosti, které budou moci nabídnout, totiž budou hledat poptávku jen velmi těžko. A dovednosti, po nichž budou zaměstnavatelé a zákazníci toužit, protože je roboti nikdy nemohou nahradit, muži z těchto vrstev a profesí zpravidla nemají. Nejsou v jejich přirozeném temperamentu ani k nim nebyli vychováváni.

Mýty o unisex profesích

Ať si budeme hrát na rovnost mezi muži a ženami sebevíc, vždycky jsou a budou typicky ženské a mužské obory a profese. To neznamená, že by v jednotlivých případech nemohl muž uspět v čistě ženské a žena v čistě mužské branži. Jsou to ale v celospolečenském pohledu přesně ty výjimky potvrzující pravidlo. Volba profese a ochota strávit v ní určitou pracovní dobu je hlavním vysvětlením rozdílu v platech mužů a žen. I kdyby nebyly třeba učitelské profese tak tragicky špatně placené jako u nás, stejně by tam byla většina žen. Jako jich tam je v zemích, kde učitele odměňují dobře. Stejně tak by tomu bylo mezi ošetřovateli a sociálními pracovníky. Ženě je přirozeně mnohem vlastnější pečovat o nemocné nebo slabé než muži.

Rozdělení panuje i ve vrcholovém managementu. Když už se tam žena dostane, většinou se stává personální, marketingovou nebo prodejní ředitelkou. Muž bude mnohem pravděpodobněji finančním ředitelem. Tento post bývá – hned po generálním řediteli – zpravidla honorovaný nejlépe z celého managementu. Proto i ty rozdíly v platech. Stejně tak se ženy v architektuře mnohem častěji věnují navrhování interiérů než urbanismu, který bývá dominantně mužský. Najdete samozřejmě špičkové finanční ředitelky nebo právničky, stejně jako pilotky obřích dopravních boeingů. Jsou to ale přesně ty výjimky. Proto s nimi dokola čtete ty rozhovory v časopisech. Ani armády genderových specialistů s jejich nevybíravými tlaky na tom nic nezamění.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Týdeník Echo si můžete koupit zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články