Chudším nováčkům v EU omezit volný pohyb osob, žádá Cameron

Podmínky pro setrvání v unii

Chudším nováčkům v EU omezit volný pohyb osob, žádá CameronAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský premiér David Cameron dnes vyzval k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie pro její budoucí členy a k omezení sociálních dávek pro občany EU přicházející do Británie. Předseda britské vlády to řekl v projevu, ve kterém formuloval požadavky na reformu unie. Ty jsou podle něj podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství v unii. Zároveň varoval, že kdyby Britové hlasovali proti setrvání v EU, žádné další referendum se konat nebude.

Podle Camerona je zapotřebí omezit nejen příliv migrantů do Evropské unie, ale i pohyb osob uvnitř bloku. Británie proto požaduje, aby se volný pohyb osob nevztahoval na budoucí nové členské země unie, dokud se jejich ekonomika výrazněji nepřiblíží úrovni britské ekonomiky. Londýn rovněž chce odstranit „nedostatky“, jako je například pravidlo, jež usnadňuje občanům EU přivést si do Británie manželku či manžela, kteří nemají evropské občanství.

Britská vláda také chce omezit počet občanů EU pobírajících britské dávky. Již dříve navrhla, aby občané zemí EU unie v Británii, kteří nenajdou po šesti měsících zaměstnání, ztratili právo na pobyt v zemi. Nyní Cameron prosazuje, aby občané EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky a tedy čtyři roky budou přispívat do místního sociálního systému.

Evropská komise na Camerona následně reagovala a pokládá požadavky na reformu vztahů Británie a EU za vstup do jednání. Část Cameronových požadavků, která se dotýká základních svobod na vnitřním trhu EU, však pokládá předběžně za „vysoce problematické“. Řekl to její mluvčí Margaritis Schinas.

Na Cameronův projev reagoval i český premiér Sobotka, ovšem mluvil tak, jako by se požadavky Británie týkaly i Česka, ačkoli britský premiér mluvil o členech budoucích. ,,Požadavky Velké Británie nejsou překvapením. ČR klade důraz na to, aby všichni občané měli stejná práva. Pro návrhy Británie o zamezení pohybu ČR pochopení mít nebude. Na druhou stranu jiné návrhy podpoříme, protože chceme efektivní fungování EU. Chceme, aby se potřebné otázky ponechávaly v kompetenci daných zemích. Nechceme se vrátit do doby, kdy občané EU nemohli pracovat, studovat v zahraničí,“ řekl Sobotka.

Podobně se vyjádřil i vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Česká republika chce, aby byla v EU dodržována zásada volného pohybu pracovních sil, řekl Babiš. „To je určitě nepřijatelný návrh,“ prohlásil. Babiš na druhé straně souhlasí s Cameronovou snahou zajistit, že nebudou rozdíly mezi členy eurozóny a zeměmi, které eurem neplatí. „V tohle směru ho určitě můžeme podpořit,“ dodal ministr financí.

Cameron dále uvedl, že Británie musí být zproštěna závazků na vytváření „stále těsnější unie“, a vyslovil se pro větší roli národních parlamentů jako orgánů, jimž se on a další premiéři zodpovídají. Podle něj by národní parlamenty neměly mít právo veta, protože to by vedlo do „slepé uličky“, ale parlamenty jednotlivých států měly by mít možnost vytvářet skupiny, které by mohly blokovat zákony Evropské unie.

Britský premiér připomněl, že Evropská unie nemá jen jednu měnu. Státy, které nepřijaly euro, nesmějí čelit diskriminaci, řekl. Jakékoli iniciativy eurozóny, jako například bankovní unie, musejí být pro ostatní země dobrovolné. Daňoví poplatníci v zemích mimo eurozónu by také neměli mít povinnost poskytovat finanční podporu státům eurozóny, které se ocitnou v problémech.

Cameron v projevu zopakoval, že je zastáncem setrvání Británie v Evropské unii v případě, že budou přijaty příslušné změny. Vyloučil ale současně, že by se v Británii mohlo uskutečnit nějaké druhé referendum o setrvání v EU. To se několikrát v historii unie stalo, když občané zemí hlasovali proti Bruselu. Kolegy z Evropské unie vyzval, aby vzali v úvahu, že mají jen jednu šanci na změny.

Čtěte také: Cameron oznámí požadavky: Zůstaneme, jen když se EU reformuje

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články