Záhadná smrt kazašského odpadlíka ve vězení ve Vídni

,

V těle kazašského disidenta a bývalého velvyslance v Rakousku Rachata Alijeva, jenž podle úřadů spáchal sebevraždu oběšením, se našly stopy po utišujících lécích. Informovala o tom agentura Reuters. Někdejší zeť kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva byl nalezen mrtvý v úterý ráno ve vídeňské vězeňské nemocnici. Rakouská prokuratura Alijeva v prosinci obžalovala z podílu na vraždách dvou bankovních manažerů v Kazachstánu.

První toxikologické testy odhalily stopy barbiturátů v Alijevově těle, řekl mluvčí vídeňské prokuratury a zdůraznila, že závěrečná zpráva o pitvě může být hotová až za několik dní. Odhalené barbituráty jsou druhem uklidňujících léků, které je obtížné v Rakousku sehnat, tvrdí jeden z Alijevových právníků Manfred Ainedter. „Nyní je mimo úvahu, že by šlo o normální sebevraždu,“ řekl Reuters Ainedter, který měl od počátku ohledně sebevraždy pochybnosti.

Kazašské orgány činné v trestním řízení Alijeva stíhaly od roku 2007, ale Rakousko zamítlo dvě žádosti o jeho vydání. Naopak zahájilo vlastní vyšetřování a loni v červnu na Alijeva uvalilo vazbu. Bývalý manžel Darigy Nazarbajevové, dcery kazašského prezidenta, byl v Kazachstánu v nepřítomnosti odsouzen k úhrnnému trestu 40 let vězení. V Rakousku mu hrozilo nejméně deset let. Alijev byl kritikem Nazarbajevova režimu a tvrdil, že jeho stíhání je motivované politicky.

Podle mluvčí rakouských žalobců v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by do případu byla zapletena třetí strana. Vyšetřování však pokračuje. V den své smrti měl 52letý Alijev vypovídat před soudem v neprospěch dalších vězňů, kteří ho prý vydírali a vyhrožovali smrtí, která měla vypadat jako sebevražda, píše Reuters.

Čtěte také: Zetě kazašského prezidenta našli oběšeného v cele

Rakouské úřady tvrdí, že záznamy z bezpečnostních kamer a elektronického zabezpečení dveří neukazují, že by do Alijevovy cely před jeho smrtí vnikly neoprávněné osoby. Jako člen organizované skupiny Alijev v roce 2007 údajně zorganizoval únos a vraždu Žoldase Timralijeva a Ajbara Chasenova, dvou manažerů bankovního ústavu Nurbank. Jejich těla se známkami mučení byla nalezena na předměstí Alma-Aty. Alijev, který byl v té době už v nemilosti a na útěku, byl odsouzen ke 20 letům odnětí svobody. O rok později mu soud přidal dalších 20 let za údajnou přípravu puče.

 

Přejít na diskusi