Člověk, druh na vymření? Jsme ‚chodící mrtvoly,‘ míní vědci

Šesté vymírání živočichů začalo

Člověk, druh na vymření? Jsme ‚chodící mrtvoly,‘ míní vědciFOTOGRAFIE
Sviňucha z čínské řeky Yangtze. Tohoto druhu velmi inteligentního delfína zbývá 1000 zvířat. Foto: Foto: Wikipedia
7
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vývoj na Zemi vstupuje do nového období, kdy po celém světě vymírají nejrůznější druhy živočichů. Jednoho z nejohroženějších představují obratlovci včetně člověka. Podle amerických vědců jsme v podstatě „chodící mrtvoly“. Zachráníme se jedině tím, že budeme více dbát na ochranu životního prostředí.

„Začíná šesté období vymírání živočichů a po celém světě najdeme příklady druhů, které jsou v ohrožení. Nejhůře jsou na tom obratlovci, můžeme je v podstatě označit za chodící mrtvoly,“ řekl BBC vědec Paul Ehrlich, jeden ze spoluautorů studie publikované v časopise Science Advances. „Naše kořeny nám mizí před očima, přitom nehnutě sedíme dál a nic neděláme,“ dodal.

Obratlovci podle amerických vědců, kteří vycházeli z porovnání fosilních záznamů, vymírají 114krát rychleji, než je běžné. Od roku 1900 vymizelo okolo 400 různých obratlovců, což by normálně trvalo po dobu 10 tisíc let. Dochází tak k podobným událostem jako před 65 miliony lety, kdy došlo k vyhynutí dinosaurů zřejmě následkem dopadu meteoritu, který na Zemi narušil dosavadní životní podmínky.

Tentokrát ale vědci vymírání živočichů dávají za vinu chování člověka vůči přírodě, v jehož důsledku dochází ke změnám klimatu, odlesňování půdy nebo znečišťování životního prostředí. Podle vedoucího studie Gerarda Ceballosa by ztráta různých ekosystému mohla být ve svém důsledku katastrofální.

Jak nevyhynout? 

Například opylování květů včelami, což představuje nutnou podmínku pro to, aby rostlina dokázala plodit, by mohlo skončit v průběhu následujících tří generací. „Pokud to vůbec přežijeme, bude trvat několik milionů let, než se Země obnoví a i tak náš druh brzy vymizí,“ uvedl pro BBC vědec Ceballos.

Studie třech vědců z amerických univerzit ve Stanfordu, Princetonu a Berkely vycházela z výzkumu Duke University, který škola publikovala v loňském roce. Podle ní ale docházelo k vymírání obratlovců až 1000krát rychleji. Ve svých závěrech se studie však shodli na tom, že cesta, jak zabránit dramatickému úpadku biodiverzity, je intenzivnější ochrana životního prostředí. Jednat se prý ale musí rychle, protože „tato cesta se za chvíli uzavře.“

Lemur je na tom nejhůře

Přibližně 50 druhům zvířat hrozí každý rok podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN), že vyhynou. V současnosti je pak ohroženo zhruba 41 % obojživelníků a 25 % savců, upozorňuje deník Independent.

Nejhůře je na tom lemur, který žije výhradně na Madagaskaru. Podle organizace je v ohrožení 94 % všech lemurů, z toho pětina kriticky. Jeho přirozené místo výskytu je ničeno pro těžbu dřeva a on sám je loven pro maso. 

Čtěte také: Mrtvé zóny: místa, kde žádný živočich nepřežije

Výbuch zdecimoval delfíny, želvy, racky...

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články