V ohrožení dva ministři i šéf Senátu. 7 dramat senátních voleb

VOLBY DO SENÁTU

V ohrožení dva ministři i šéf Senátu. 7 dramat senátních volebNOVÉ
Ministři Jiří Dienstbier a Marcel Chládek (oba ČSSD, v první lavici zleva) musí zabojovat o své místo v horní komoře Foto: Foto: Senát Parlamentu ČR
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Ve volbách za čtvrt roku se může vyměnit až třetina nynějších senátorů. Deník ECHO24.cz vybral ze soubojů v 27 obvodech sedmičku těch nejatraktivnějších.

Souboj těžkých vah. Exministr, oblíbený akademik i šéf záchranky

Jeden z nejzajímavějších soubojů letošních senátních voleb čeká Prahu 1. V tradiční pravicové baště se budou snažit zaujmout hned tři silní kandidáti. Šéf Liberálně ekologické strany a exministr životního prostředí Martin Bursík se domluvil na kandidatuře za TOP 09. Pro Bursíka jde o skvělou dohodu. Jeho vlastní strana v posledních volbách se ziskem necelého půl procenta hlasů pohořela, zatímco TOP 09 je v Praze nejsilnější v republice.

Čtěte také: Exministr Bursík bude kandidovat za TOP 09 do Senátu

Jenže do Senátu se bude chtít za první pražský obvod dostat i bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, jehož kandidaturu podporují zelení a lidovci. I proto bude souboj pikantní. Bursík loni po osmi letech zelené opustil a v topce je zase řada lidí, kteří před lety následovali Miroslava Kalouska a z odešli z KDU-ČSL. O Hampla se navíc pokoušelo hnutí Starostů i TOP 09, k dohodě ale nakonec nedošlo.

Kalousek k tomu tehdy řekl, že pokud bude Hampl kandidovat za vládní stranu, nepřipadá jeho podpora v úvahu. Hamplovi může hrát do karet fakt, že se jako první postavil proti hlavě státu, když Miloš Zeman odmítal jmenovat profesorem Martina C. Putnu. „Možná ne většina, ale velmi výrazná část národa a potažmo zdejšího elektorátu Zemana prostě nemusí,“ vysvětluje.

Čtěte také: Jako první se postavil Zemanovi. Rozklíží teď TOP 09 a Starosty?

Ze souboje obou mužů v prvním kole senátní volby může těžit třetí silný kandidát, obhajující senátor a šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Ten kandiduje jako nezávislý – stejně jako před šesti lety to ale bude na kandidátce ODS. Střet Hampla s Bursíkem mu jde na ruku. Oba totiž budou oslovovat podobnou skupinu voličů. A Schwarz by tak mohl do druhého kola proklouznout s jedním z nich.

Šéfa Senátu zkusí svrhnout zpívající právník

Sociální demokrat Milan Štěch je v Pelhřimově hegemonem politické scény. Ve volbách do Senátu tu má nynější šéf horní komory na kontě už tři vítězství. V letech 1996 a 2002 s ním závěrečný souboj neustál bývalý disident Jan Litomiský, kterého nominovala ODS. Před šesti lety tu občanští demokraté nasadili pivovarníka Stanislava Bernarda, proti Štěchovi neuspěl ani on.

Čtěte také: TOP 09 sází na zpěváky: Jahelka proti Štěchovi. Ve hře je Prokop

Šedesátiletý českobudějovický rodák jde letos obhajovat křeslo v Senátu znovu. Jeho nejvýraznějším soupeřem je tentokrát vrstevník z Dačic, kterého nominovala TOP 09. Právník Ivo Jahelka, který je širší veřejnosti známý díky svému zhudebňování soudních případů a příběhů ze života. „Je to dlouhodobě člověk, kterému vývoj v této společnosti není lhostejný. A jsem přesvědčená, že dokáže právě tím svým nadhledem pohlížet na situaci v České republice,“ uvedla k jeho výběru místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Ministr školství versus dotační úředník

Marcel Chládek z ČSSD má za sebou po nástupu na ministerstvo školství několik bolavých míst. Musel odrážet informace o šikaně podřízených, zatajeném studiu na komunistické vojenské škole nebo nedostatečně kvalitní rigorózní práci. Přesto byl pro sociální demokraty jasnou volbou do senátních voleb a bude obhajovat mandát v Lounech a Rakovníku. Agilní ministr s arzenálem nápadů pro české školství bude tentokrát soupeřit především s kandidátem lidovců.

KDU-ČSL se Chládkově volebním obvodě postavila za nezávislého kandidáta Leo Steinera. Bývalý vysoký úředník dotačního úřadu Severozápad v minulosti upozornil na machinace s evropskými dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. „Chci být nadále místním ombudsmanem, prosazovat odpovědnost všech bez rozdílu, vyhnat kmotry z regionu, naslouchat lidem a společně tvořit v širokém zájmu. Prostě sloužit lidem,“ tvrdí nyní Steiner. Sází na lidový rozměr kampaně, na její zahájení pozval zájemce k sobě do bytu v Lounech na snídani.

Bitva o ženské kvóty i podobu sociální politiky

Kousek od Prahy, v senátním obvodu Kladno, vypadá zatím nejzajímavěji duel ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a bývalé poslankyně a specialistky ODS na sociální problematiku Lenky Kohoutové.

Čtěte také: Kohoutová chce do Senátu: Kvóty mě uráží, ženy se prosadí samy

Dienstbier na Kladně senátorské křeslo obhajuje a má tu poměrně silnou pozici. V uplynulém období měl zkrácený mandát. V březnu 2011 vyhrál doplňovací volby poté, co zemřel jeho otec Jiří Dienstbier starší. Mezi ministry Sobotkovi vlády je navíc Dienstbier hodně viditelný a u veřejnosti patří mezi nejpopulárnější politiky.

Kohoutová, zakladatelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, to proti Dienstbierovi bude mít těžké. Hlavní témata sporu jsou ale předem jasná. Oba politici se totiž často přou o podobu sociální politiky. Poslední rozbuškou byl třeba ministrův nápad na zavedení kvót pro ženy v politice. To Kohoutová zkritizovala jako urážku schopných žen.

Slušovický zázrak může zaříznout první dámu ČSSD

Levicový střet přinesou volby na Zlínsku. Současnou místopředsedkyni Senátu a sociální demokracie Alenu Gajdůškovou vyzve zlínský patriot a bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. Ten – už poněkolikáté – kandiduje za Stranu práv občanů, jejímž čestným předsedou je prezident Miloš Zeman. „Chtěl bych podpořit zemědělství v tom, aby se znovu dostalo na výsluní,“ odhaluje agronom své nepřekvapivé preference. O nějakém souboji s Gajdůškovou ale nechce vůbec mluvit.

Čtěte také: Nabídka Zemanovců: Čuba, odpadlíci z ČSSD a holka z vesnice

Čuba, někdejší člen KSČ, na Zlínsku už jednou uspěl. Před dvěma lety v krajských volbách zabodoval z posledního místa na kandidátce a stal se krajským radním. Jak řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci, v případě úspěchu si obě funkce s největší pravděpodobností neponechá.

Naopak Gajdůšková není před volbami zrovna v dobré pozici. Její práci v podstatě není vidět. Za poslední měsíce byla aktivnější pouze jedinkrát – když tlačila na církve, aby přistoupily na snížení náhrad, které jim zajišťují smlouvy a zákon o vyrovnání se státem. Tlak místopředsedkyně ČSSD ale po neúspěchu začal místy připomínat vydírání (když církve nepřistoupily na snížení, jejich náhrady by se mohly zdanit), což může být v silně věřícím moravském obvodu problém.

Pravda a Láska na Praze 5

Na zajímavý souboj se mohou těšit také voliči na Praze 5. O křeslo uvolněné po senátorovi Miroslavu Škaloudovi z ODS se utkají historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček s advokátem Václavem Láskou. Žáček, který ústav zakládal a poté vedl v letech 2008 až 2010, zkusí štěstí za občanské demokraty.

Porazit ale bude muset silného soupeře. Lásku, známého bojovníka proti korupci, podporují piráti, lidovci a zelení. Advokát v minulosti působil jako policejní vyšetřovatel, veřejnost si ho ale pamatuje spíše jako šéfa správní rady Transparency International.

Žalobce Klause proti přílepkovému poslanci

V okrese Rychnov nad Kněžnou bude senátní křeslo obhajovat šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl. Právník a nestraník zvolený před šesti lety za ČSSD byl jedním z těch, kdo prezidenta Václava Klause zažalovali kvůli vyhlášené amnestii u Ústavního soudu za velezradu. V minulosti byl náměstkem policejního prezidenta, z funkce ale odstoupil poté, co v roce 2002 boural pod vlivem alkoholu.

Na Rychnovsku bude s Antlem o hlasy voličů soupeřit bývalý poslanec Václav Cempírek z TOP 09. Po loňských předčasných volbách se mezi zákonodárce v dolní komoře nevrátil. Voliči měli tehdy možná ještě čerstvě v paměti, jak o rok dřív čaroval se zákonem o právní ochraně dětí. Do normy v tichosti vložil přílepek, podle kterého museli nezaměstnaní a příjemci podpory čerpat peníze od státu jedině přes dnes už neexistující sKartu.

Sdílet:

Hlavní zprávy