Měla slíbit věrnost Bagdádímu a naučit jeho bojovníky anglicky. Řekla ne

Čím si získala od teroristů respekt?

Měla slíbit věrnost Bagdádímu a naučit jeho bojovníky anglicky. Řekla neNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Neobvyklý respekt si u teroristických skupin zasloužila čtyřiašedesátiletá Britka Ellise Campbellová, po které džihádisté v Mosulu chtěli, aby je naučila anglicky. Příslušníci organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) ji zároveň několikrát žádali, aby slíbila věrnost teroristickému vůdci Abú Bakrovi al- Bagdádímu. Pokaždé odmítla. Obávala se proto vlastní smrti, islamisté jí ale nic neudělali. V současnosti žije v Dohuku v Kurdistánu, její příběh zveřejnil The Sunday Telegraph

Britka narozena ve Skotsku Ellise Campbellová se se svým budoucím manželem Kamilem seznámila v roce 1980 v Glasgow. O tři roky později se vzali a ona konvertovala k islámu. „Nebylo to pod tlakem. Přišlo mi to správné, když jsem náboženství studovala a oslovilo mě,“ vyprávěla Campbellová. V roce 2003 se pár přestěhoval do Mosulu.  

Vše se změnilo v roce 2014. „Devátý červen si pamatuji velice přesně. Do našeho města přijeli vojáci. Byl mlhavý den, všude samé mraky, jako by nebe brečelo,“ vzpomínala Campbellová. „Do pěti hodin ráno následujícího dne po celém městě visely vlajky ISIL, IS, Daesh, jak chcete,“ dodala. První rok pod nadvládou teroristických organizacích ale podle ní „nebyl tak zlý“. Campbellová, prezentující se jako konzervativní muslimka, byla velice překvapená, když viděla, jakého násilí se džihádisté dopouštěli a jak špatně interpretovali islám. „Islámský stát byl mistr smrti. Vždy vymysleli nový způsob, jak zabíjet. Popravovali, pohřbívali zaživa, dávali lidi do nádrží s kyselinou, nebo přes ně přejížděli buldozerem,“ dodala.  

Než se organizace ISIL dostala v červnu 2014 do iráckého města Mosul, pomáhala zde Campbellová s angličtinou v tzv. Oxfordském centru. Islamisté po ní chtěli, aby změnila název institutu na arabský a učila anglicky i jejich bojovníky. „Řekli, že přivedou 20-30 vysoce postavených bojovníků, pro které by v centru probíhalo noční vyučování,“ řekla Campbellová. „Vymluvila jsem se, že jsem moc stará na pracování do noci. Respektovali to,“ dodala.

Kromě jejího věku jí k neobvyklému zacházení pomohla i domněnka islamistů, že emigrovala do Mosulu proto, aby zde dobrovolně žila v jejich chalífátu. „Možná se ke mně chovali jinak, protože si mysleli, že jsem muhajir – žena, která se přestěhovala do Mosulu, aby zde žila v jejich chalífátu,“ vzpomínala Campbellová. Což nebyl její případ, ale prý jí to pravděpodobně umožnilo větší svobody, než měly ostatní ženy.

Postupem let začala mít problémy s kyčlemi, a tak z domu vycházela jen kvůli nakupování nebo práci. Cesta do institutu vedla přes most nad řekou Tigris, na což Campbellová vzpomíná jako na nejstrašnější část dne. Pokaždé zde byl policista, který kontroloval ženy v autech, a když viděl, že žena na ruce nemá prsten, snažil se ji provdat za nějakého islámského bojovníka organizace ISIL.

Posledních osm měsíců bylo naprosté peklo. Irácká armáda zahájila ofenzivu na osvobození Mosulu, což pro Campbellovou znamenalo strávit osm dní v suterénu jejího souseda s minimálním množstvím jídla. Oblast, kde žila, byla iráckým vojskem osvobozena minulý měsíc. Campbellová se záhy přestěhovala do Dohuku v Kurdistánu. „Když přijmete Alláha, doprovází vás dobrými i zlými časy. Většinou se jednalo o ty zlé,“ řekla se smíchem Campbellová. „Ale přežila jsem to,“ řekla na závěr. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Iráčané zahájili útok na mosulské centrum, poslední baštu IS

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články