Levnější pivo? Je to forma podpory EET, tvrdí Babiš

Nižší DPH na pivo

Levnější pivo? Je to forma podpory EET, tvrdí BabišAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Návrh na snížení sazby DPH ze současných 21 procent na deset procent u točeného piva i nealkoholických nápojů jako restaurační služby je krokem k postupnému zavedení jedné snížené sazby deset procent. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš. Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent, snížená 15 procent a druhá snížená sazba je 10 procent. Podle ministra je směřování k desetiprocentní snížené sazbě v souladu s koaliční smlouvou.

„Zmírní se dopad elektronické evidence tržeb a je to krok k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši deset procent,“ uvedl Babiš. Upozornil na to, že snížení sazby u točeného piva a nealkoholických nápojů navrhuje MF zavést od 1. července. „Tu účinnost předkládáme ještě předtím, než by měla fungovat evidence tržeb,“ dodal.

Rozpočet by podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové mělo snížení daně připravit ročně o 160 milionů korun u točeného piva a o 65 milionů korun u nealkoholických nápojů. Zároveň se ale podle Babiše sníží cena piva – v případě piva za 22 korun o dvě koruny, u piva za 33 korun o tři koruny. Podle MF tak při ceně 27 korun za pivo může obchodník zvýšit marži o zhruba 250 korun denně.

Aktuální doprovodná předloha k evidenci tržeb počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. „My chceme motivovat živnostníky. Pivo je vlastně ten prostředek, a možná dobře řekl premiér, že je to marketing. My jako ministerstvo financí nemáme šanci propagovat EET, který nám ročně do rozpočtu přinese 18 miliard, toto je vlastně jedna z forem podpory,“ řekl Babiš.

Ctěte také: Nejen pivo. Babiš chce snížit DPH i pro vodu a nealko nápoje

Se vstřícnou reakcí se však Babiš nesetkal ani u koaličních partnerů. Například premiér Bohuslav Sobotka by radši přivítal převedení potravin do druhé snížené sazby. Podle Babiše je to ovšem otázka bilance státního rozpočtu. „Jsme rozpočtově zodpovědní a chceme směřovat k té snížené sazbě. Ale nedáváme návrhy jako opozice, které by zruinovaly celý rozpočet. Je potřeba jít v té linii snižování deficitu,“ uvedl ministr.

Krátce po Babišově vystoupení kritizoval nápady ministra financí předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nehrajte s lidmi velmi populistickou hru, dneska pivo zítra mrkev, potom možná kedluben,“ vyzval Kalousek Babiše. Předsedovi TOP 09 vadí mimo jiné to, že Andrej Babiš snížení daní navrhuje postupně. „Není žádný důvod, aby to ministr financí neudělal naráz,“ dodává Kalousek.

S nesouhlasným oficiálním vyjádřením přispěchal i předseda občanských demokratů Petr Fiala. „Místo toho, aby ministr financí nastoloval diskusi o zavedení jedné sazby DPH, populisticky navrhuje přesunout do nejnižší sazby další a další zboží,“ vytýká Babišovi Fiala. Předseda ODS kritizuje ministra financí za „překotné a stále se měnící návrhy“, které podle něj jen potvrzují to, že „vláda nemá žádnou vizi“.

Koaliční rada by o návrhu měla podle Babiše jednat v pondělí 8. února.

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.

Čtěte dále: Babišova restaurace získala druhou Michelinskou hvězdu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články