1 NÁVŠTĚVA V SOČI

Klaus vedle Putina kritizoval Západ a varoval před homosexualismem

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Bývalý prezident Václav Klaus neustává ve svých politických aktivitách. Poté, co před nedávnem představil petici, v níž mimo jiné varuje před rizikem plynoucím z uprchlické krize a „umělým mixováním nesourodých národů“, teď vystoupil na konferenci v Soči po boku ruského prezidenta Vladimira Putina. Klaus ve svém projevu rázně zkritizoval západní společnost a zároveň varoval před „ismy“ jako je multikulturalisus, homosexualismus a kosmopolitismus.

Klaus, který byl letos v červnu i hostem podobné konference v Petrohradě, popřel, že by největším ohrožením míru a demokracie byli teroristé, byrokraté, média, podnikatelé nebo diktátoři.

„Hlavní chybu vidím v nás. Jsme slabí, oportunističtí a nerozhodní. Problémem je naše nečinnost, která je projevem ztráty naší vitality, sebedůvěry a rostoucí unavenosti,“ řekl Klaus v projevu, jehož text byl zveřejněn na jeho osobních webových stránkách, kde je možné si jej přečíst celý.

Exprezident se v této souvislosti ostře vymezil proti „fatálně chybným ismům“, mezi něž zařadil humanrightismus, multikulturalismus, environmentalismus, homosexualismus, kosmopolitismus a transnacionalismus. Západ podle Klause podrývá instituce, které umožnily vznik svobodného a prosperujícího světa.

„Nejsme odhodláni rezolutně se postavit multikulturalistickému tažení proti západní civilizaci… nechráníme národní stát jako jediného spolehlivého garanta a ochránce demokracie,“ zdůraznil. Ani Rusko není podle něj vůči těmto nebezpečím imunní.

Globalizace podle bývalého českého prezidenta generuje konflikty. Západní civilizace se nechce zbavit pohodlného života a chybí jí silné názory. „Současná žurnalistika se stala – chaotickým chrlením informací – hrozbou pro naši schopnost pochopit svět kolem nás. Internet umožnil vznik amatérských pseudo-novinářů, kteří jakoukoli debatu trivializují,“ uvedl ve svém varovném projevu Klaus.

Putin: Rozpad SSSR byl katastrofou

Kontroverzní výroky bývalý český prezident pronesl na konferenci mezinárodního Valdajského diskusního klubu v ruském Soči. Na fóru mluvil i ruský prezident Vladimir Putin. Ten znovu označil rozpad Sovětského svazu před téměř čtvrtstoletím za katastrofu a tragédii. Putin také tvrdě odsoudil USA za „změnu filozofie světové bezpečnosti“.

SSSR se v roce 1991 rozpadl z vnitřních příčin, hlavně kvůli neudržitelnosti politického a hospodářského systému, prohlásil ruský prezident. „Kdo tomu pomohl, je ale jiná otázka,“ upozornil. „Nemyslím, že naši geopolitičtí protivníci stáli stranou,“ konstatoval šéf Kremlu, který v době studené války působil jako rozvědčík v tehdejším komunistickém východním Německu.

Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl katastrofou, především humanitární. „V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí,“ řekl Putin.

Kremelský vůdce při hodnocení nynější situace obvinil Spojené státy, že svým systémem protiraketové obrany ohrožují ruský jaderný potenciál. „Cožpak nás to neohrožuje? Samozřejmě, že ano! A mění to samu filozofii mezinárodní bezpečnosti,“ konstatoval.

Dalším ohrožením pro Rusko je situace na Ukrajině, která se ale podle Putina nevyostřila vinou Moskvy. Změna vlády na Ukrajině v letech 2004 a 2014 byla podle ruského vůdce protiústavní. „Respektujeme jakoukoli volbu (ukrajinského národa), je to naše bratrská země, nečiním rozdílu mezi Rusy a Ukrajinci. Jsme ale proti takovýmto převratům bez ohledu na to, kde k nim dojde. V postsovětském prostoru je to absolutně nepřijatelné,“ dodal.

Ruské vedení je proti jakýmkoli převratům. „Uspořádáte nám tu další Irák nebo Libyi,“ vzkázal Putin do Washingtonu a postěžoval si, že „oficiální místa USA se nestydí prohlašovat, že investují miliardy dolarů na podporu (ruské) opozice“.

Čtěte také: Propad mojí popularity způsobila propaganda, tvrdí Klaus

Putinovi ‚užiteční idioti‘: Zeman, Klaus i Babiš, píše americká novinářka

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.