2 Šest let v zajetí teroristů

Turistu unesla Al-Káida. Aby přežil, předstíral konverzi k islámu

NOVÉ

Švéd Johan Gustafsson, kterého téměř šest let v Mali držela teroristická organizace Al-Káida, dnes poprvé od svého propuštění vystoupil před médii. Mluvil mimo jiné o svých pokusech o útěk či o tom, že předstíral konverzi k islámu, aby přežil. Informuje o tom server The Local.

Nyní třiačtyřicetiletý Gustafsson byl unesen v listopadu 2011 v Timbuktu na severu Mali. Tehdy cestoval na motocyklu ze své domovské země do Jihoafrické republiky. Ozbrojení muži jej unesli spolu s několika dalšími západními turisty z terasy hotelu.

Islamisté za osvobození Gustafssona původně požadovali pět milionů dolarů (dnes kolem 112 milionů Kč). O jeho propuštění na konci července stručně informovalo švédské ministerstvo zahraničí.

„Řekl jsem jim, že chci konvertovat k islámu. Na jiný způsob, jak získat čas, jsem nepřišel. Že to bude fungovat, tomu jsem tedy dvakrát nevěřil,“ řekl dnes Gustafsson na tiskové konferenci. Po fingované konverzi mohl prý volně chodit po táboře a modlil se spolu se svými únosci.

„Modlil jsem se s nimi, jedl jsem s nimi. Dělal jsem to, co dělali oni. Snažil jsem se chovat jako běžný muslim, ne jako džihádista,“ popsal svou strategii propuštěný Švéd.

„O islámu jsem nic nevěděl, a tak jsem si nebyl jist, zda mé chování působí věrohodně. Myslím si ale, že považovali za svou povinnost to přijmout. I tak jsem ale sám sebe jen s těžkostmi dokázal přesvědčit, že mi skutečně věří,“ řekl Gustafsson. Plánoval také útěk a jednou se mu podařilo z tábora dostat. Než ho únosci našli a dopravili zpět, šel dva dny a dvě noci pouští.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Stockholm oficiálně zastává stanovisko, že únoscům žádné výkupné platit nebude. I nyní švédská strana trvá na tom, že výkupné nezaplatila a propuštění dosáhla díky vyjednávání, uvedla agentura AP. Ani Gustafsson sám neví, proč byl nakonec propuštěn. „Myslím, že už mě prostě měli dost,“ žertoval před novináři.

Čtěte také: Chtěl jsem spáchat sebevraždu, líčí teror Číňanů unesený knihkupec

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.