Putin s Asadem ‚zachraňují‘ Aleppo. Shazované jídlo je otrávené, bojí se lidé

Humanitární krize

Putin s Asadem ‚zachraňují‘ Aleppo. Shazované jídlo je otrávené, bojí se lidéNOVĚ
Vybombardovaná nemocnice v Aleppu z konce července Foto: Repro: Twitter/The White Helmets
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko a syrská vláda oznámily zahájení humanitární operace v obléhaném syrském Aleppu. Otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle jehož slov operaci nařídil prezident Vladimir Putin. Vláda Bašára Asada začala mezitím shazovat humanitární pomoc a jídlo nad obklíčenou oblastí, místní se ho ale podle zpráv bojí jíst, protože si myslí, že je otrávené.

Civilisté se podle ruského ministra obrany mohou dostat z města třemi trasami a další byla otevřena na severu pro povstalce, kteří se vzdají. Statisíce uvězněných obyvatel ale již v minulosti podobný slib dostalo a řada z nich zaplatila při pokusu o překročení bojové linie životem.

Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil amnestii pro ty, kteří odevzdají zbraně. „Všichni, kdo jsou ozbrojeni a kteří jsou hledaní, jsou osvobozeni od veškerého potrestání, pokud kapitulují a v příštích třech měsících odevzdají zbraně,“ stojí v dekretu, o němž informovala agentura SANA.

Asad ve spolupráci s Ruskem mezitím začal se shazováním jídla a základních hygienických potřeb nad obléhanou oblastí. Jak je zřetelné podle fotografií přeživších v Aleppu, některé zásoby jako jsou navlhčené ubrousky pocházejí z ruské výroby. Místní obyvatelé navíc odmítají poskytnuté jídlo konzumovat, protože se šíří zvěsti, že ho syrská vláda otrávila.

Šojgu řekl, že humanitární operace u Aleppa má „pomoci civilistům, jež se stali rukojmími teroristů, i bojovníkům, kteří chtějí odevzdat zbraně“. O město rozdělené na povstaleckou a vládní část se bojuje několik týdnů. Syrská armáda přeťala povstalcům zásobovací trasy, takže ve východní části města uvízlo až 300.000 civilistů. Jejich zásoby se tenčí a jejich obydlí jsou navíc neustálým terčem náletů Asadových i Putinových letounů.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v pondělí v Radě bezpečnosti OSN řekl, že se lidé z východního Aleppa budou moci přesunout do západní části, kde je situace lepší. Aleppo je rozděleno od roku 2012 a povstalecké čtvrti jsou v obležení armády od 17. července, zásoby zvenčí se tam nedostaly od 7. července.

„Opakovaně jsme vyzývali bojující strany ke smíření, ale bojovníci vždy příměří porušili, bombardovali obydlené zóny, útočili na pozice vládních sil. Humanitární situace ve městě a okolí je v důsledku toho obtížná,“ řekl Šojgu v kontrastu s tím, že sami Rusové se o bídnou situaci vedoucí až k hladomoru v Aleppu svými pokračujícími útoky zasazují.

Čtěte také: Aleppu hrozí hladomor, Asad a Rusové obkličují povstalce i obyvatele

Syrská armáda odřízla povstaleckou zásobovací trasu v Aleppu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články