AKTUALIZOVÁNO

Chovanec se pustil do zastupitelky za ANO. Hrozí jí odebráním mandátu

,

NÁMĚSTKYNĚ A KRAJSKÁ ZASTUPITELKA

Témata: , ,

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zbaví mandátu krajské zastupitelky ministerskou náměstkyni Kláru Dostálovou (ANO). Přistoupí k tomu, pokud ji královéhradecké zastupitelstvo neodvolá samo. Chovanec to řekl během své pracovní návštěvy Hradce Králové.

Krajští zastupitelé o věci hlasovali již na konci března a náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Dostálovou zastupitelského mandátu zbavit odmítli. Zdůvodnili to tím, že nejsou právně erudovaní k tomu, aby posoudili nesoulad mezi dvěma zákony. Ministr vnitra proto kraj požádal o svolání dalšího jednání, zastupitelé budou o věci hlasovat v pondělí 24. dubna na svém řádném jednání. Věc zařadí jako mimořádný bod.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Nám nic jiného nezbývá. S panem hejtmanem jsme o tom hovořili, pan hejtman je připraven zařadit tu věc na jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje a pokud nedojde ke zrušení mandátu, budeme postupovat podle zákona a zrušíme to z moci úřední role ministerstva vnitra a pak nechť rozhodne soud,“ řekl Chovanec, který chce celou věc vyřešit co nejrychleji.

Podle Chovance je ve stejné situaci jako Dostálová i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna.

Chovanec tvrdí, že obě zastupitelky musejí ve svém každém hlasování počítat s tím, že jejich mandát je neplatný. „My jsme deklarovali ten problém už na začátku, stanovisko ministerstva vnitra existovalo už před volbami a to se nemění. Dnes nemohou říkat, že žijí v dobré víře, když užívají mandátu krajského zastupitele, je na nich, jak se rozhodnou. Nechme to případně na nezávislý soud, ale je to běh na dlouhou trať a ony se budou muset zúčastnit pěti, šesti zastupitelstev,“ řekl Chovanec.

Dostálová pohrozila právníky a soudem

Dostálová v reakci na Chovancova slova dala najevo, že si odebrání mandátu nenechá líbit. Pokud ji ministr vnitra odvolá z funkce krajské zastupitelky, chce se obrátit na právníky a případně na soud. Dostálová je přesvědčená, že zákon neporušuje. „V případě, že mě zastupitelstvo opět odmítne odvolat, dle zákona o volbách do krajů mě může zbavit mandátu zastupitelky přímo ministr vnitra. Teprve následně po dohodě s právními zástupci se případně budu obracet na soud,“ uvedl pro Echo24 Dostálová.

Podle Dostálové ale ministr postupuje v souladu se zákonem o volbách do krajů. „Nicméně jsem přesvědčená, že nesoulad v zákonech o volbách do krajů a zákonem o státní službě může rozhodnout pouze soud. Jako náměstkyně ministryně postupuji v souladu se zákonem o státní službě, který mi funkci neuvolněné zastupitelky umožňuje,“ sdělila pro deník Echo24 Dostálová a dodala, že by se velmi nerada vzdávala pozice krajské zastupitelky, protože jí voliči v kraji udělili velmi silný mandát.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili. Náměstek ministryně školství Robert Plaga se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou. Hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) již dříve oznámil, že hradecký kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, aby bylo v otázce neslučitelnosti funkcí jasno.

Podle Dostálové ale její případ nelze srovnávat s paní Vildumetzovou. „Ta je v pozici uvolněné zastupitelky a o uvolněných pozicích hovoří zákony jasně. Já jsem řadovou neuvolněnou zastupitelkou,“ řekla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ANO vyjednávání zaspalo. Neměli tolik slavit, ozývá se z Hradce Králové

Přejít na diskusi